Cykl płciowy suki

Aby poznać psa trzeba studiować nie tylko jego zachowanie, ale i fizjologię. Cykl płciowy u suki trwa najczęściej 6-8 miesięcy. Umiejętna jego obserwacja pozwala uniknąć niespodzianek i wychwycić zdrowotne niuanse.

Jeśli suka chętniej dopuszcza do siebie psy, pozwala się obwąchiwać, prawdopodobnie jest  w fazie cieczki. Jeśli suka chętniej dopuszcza do siebie psy, pozwala się obwąchiwać, prawdopodobnie jest w fazie cieczki. Źródło: Shutterstock

Samice psa domowego osiągają dojrzałość płciową pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia. Należy podkreślić, że suki mniejszych ras dojrzewają wcześniej, natomiast dużych ras później. U suk ras olbrzymich dojrzałość ta ma miejsce nawet w wieku półtora niekiedy dwóch lat.

Osiągnięcie dojrzałości płciowej nie oznacza jednak dojrzałości hodowlanej. Pojawia się ona dopiero po upływie następnych kilku miesięcy wraz z zakończeniem pełnego rozwoju. Mówimy o tym, że suki wykazują monoestralny cykl sezonowy. W praktyce oznacza to, że mają one w sezonie rozrodczym tylko jeden cykl płciowy. Po nim następuje faza anoestrus, tzn. długi okres bez objawów cyklu. Wspomniane okresy między cieczkami z reguły trwają 6-8  miesięcy i w dużej mierze zależne są od rasy.

Cykl płciowy suki można podzielić na:

  • Proestrus trwający najczęściej 9 – 10 dni. Objawia się powiększeniem, obrzmieniem i przekrwieniem warg sromowych. Wkrótce pojawia się krwisty wypływ z pochwy i mocne zainteresowanie samców. Jednakże suka w tym okresie cyklu nie wykazuje jeszcze odruchu tolerancji i ucieka od psów.
  • Estrus trwający również 9 - 10 dni. W tym czasie wargi sromowe są już bardzo obrzmiałe i powiększone.Wypływ z dróg rodnych zmienia swój wygląd z krwistego na śluzowo-krwisty, a nawet biało- żółty. U suki pojawia się odruch tolerancji dla samca, tzn. suka dopuszcza do siebie samca. Wygina grzbiet, odstawia ogonek na bok.

Obydwie te fazy cyklu nazywane są potocznie cieczką.

  • Metestrus to lutealna aktywność nieciężarnych suk, która trwa średnio 60. – 80. dni i kończy się zwykle ciążą urojoną. Pomimo braku ciąży poziom hormonów zbliżony jest to poziomu hormonów suk ciężarnych.
  • Anoestrus to okres braku aktywności pracy jajników – brak aktywności płciowej przeciętnie trwa około 120 dni.