Codzienna pielęgnacja psiego oka

Wzrok odgrywa niezwykle ważną rolę w psim życiu. Od szczenięcia po nobliwego seniora, będzie on prowadził szczekacza, pozwalając mu dojrzeć wszelkie cuda tego świata. Aby oko pozostawało w dobrej formie przez długie lata, właściciel dbać musi o profilaktykę, objawiającą się głównie stałą pielęgnacją oraz zdrowym żywieniem. Seria codziennych zabiegów higienicznych nie zajmuje wiele czasu, a zagwarantuje, że oko będzie szeroko otwarte, świecące i raźnie patrzące przez calutkie dni.

Oczy są zwierciadłem psiej duszy Oczy są zwierciadłem psiej duszy Źródło: Shutterstock

Jesteś tym, co jesz

Przysłowie to jest niebywale trafne w przypadku wzroku szczekającego zwierzaka. Okazuje się, że wielki wpływ ma podawana karma, a raczej jej skład. Najważniejsza dla psiego, ale i ludzkiego oka, jest witamina A (zwana też retinolem). Jej niedobór u człowieka wywołuje tzw. kurzą ślepotę, objawiającą się pogorszeniem widzenia, zwłaszcza po zmroku.

Źródło: Shutterstock
 W naturze witamina A występuje przede wszystkim w wątrobie, marchwi, dyni, szpinaku i brokułach. Odpowiednie zbilansowanie składników to nie wszystko. Ponieważ witamina A rozpuszcza się w tłuszczach, są one niezbędne do prawidłowego przyswojenia omawianego związku. Właściciel musi więc zadbać o proporcjonalne podawanie także i tłuszczu psiemu przyjacielowi. Dobrze na wzrok wpływa także kolagen, który głównie odnajdziemy w chrząstkach, które także powinny występować w psim jadłospisie.

Codzienne rytuały

Zdrowa dieta to nie wszystko – ważne są także codzienne zabiegi. Psie oko jest podatne na zabrudzenia i infekcje z racji, że znajduje się ono tuż nad ziemią, znacznie niżej jak ludzkie. Pies węszy, kopie i eksplorując wszelkie zakamarki. Nic więc dziwnego, że jego oczy są stale podatne na zabrudzenia. Zbierający się w oku brud jest wydalany w formie bezpiecznego wycieku. Nie jest to nic groźnego dla zdrowia pupila i nie powinno niepokoić właściciela.

Po intensywnej zabawie, a najlepiej każdego dnia, warto przemywać oko pupila. Najlepiej zastosować domowe sposoby – przemywanie oka letnim naparem z rumianku lub świetlika lekarskiego albo niezbyt mocną esencją herbacianą. Jeśli nie mamy pod ręką żadnego z wymienionych środków wykorzystać można przegotowaną i schłodzoną wodę – nigdy z kranu. Oko przecierać należy wacikiem zamoczonym w naparze, od strony zewnętrznej do wewnętrznej – brudniejszej.

Problemy z okiem

Źródło: Shutterstock
 Właściciel powinien poczuć się zaniepokojony w momencie, gdy wyciek z oka staje się intensywniejszy, zmienia barwę i konsystencję. Pies wiedziony instynktem sam pokaże właścicielowi, że z jego okiem dzieje się coś niedobrego. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku najpopularniejszego problemu – zapalenia spojówek. Najczęściej jest ono spowodowane alergenami oraz czynnikami zakaźnymi.

Sygnałem do wizyty u specjalisty jest tarcie i mrużenie oczu, energiczne wycieranie ich o koc czy kanapę, jak i kręcenie oraz energiczne potrząsanie łbem. Udać po poradę musimy się także, gdy sami zauważymy przekrwienia oka, spuchnięcie, mrużenie czy niepokojące łzawienie.

 Niezwłocznie należy udać się do lekarza weterynarii w przypadku mechanicznych urazów oka, także gdy dostanie się tam ciało obce, którego nie jesteśmy w stanie samodzielnie wyciągnąć. Psy o krótkiej trzewioczaszce, takie jak mopsy czy pekińczyki (mówiąc potocznie o płaskim pysku) mają tendencję do silnego uszkadzania gałki ocznej, która niejednokrotnie kończy się jej wypadnięciem. Od szybkiej interwencji lekarza zależy przyszłość oka.

Przede wszystkim należy pamiętać, że zarówno u człowieka jak i u psa wiele nieprawidłowości w kondycji oka jest ścisłym odzwierciedleniem problemów z organizmem. Zmętnienie, zaczerwienienie czy strata blasku w oku mogą wskazywać na ukryte dolegliwości w innych organach czworonoga.