Co wiecie o wąsach czuciowych?

Niby włosy, a jednak sztywniejsze i zdecydowanie grubsze. Ma je każdy kot. Oprócz uroku, jakiego dodają pyszczkowi zwierzęcia, pełnią bardzo ważne funkcje. Oto, co trzeba o nich wiedzieć.

Źródło: las - initially / Foter / (CC BY-NC-ND 2.0)

Nie takie zwykłe włosy

Wąsy czuciowe (właściwa nazwa to włosy czuciowe albo wibrysy) są dłuższe i bardziej sztywne (a przy tym sprężyste i elastyczne) niż zwykłe włosy. Jak wskazuje sama nazwa, wąsy czuciowe odpowiadają za odbieranie bodźców dotykowych. Są dodatkowym narządem dotyku i pomagają kotu funkcjonować w kompletnej ciemności. Połączone z komórkami nerwowymi na pyszczku dostarczają informacji o otoczeniu i napotkanych przeszkodach, wrażliwe na najmniejszy ruch polującemu nocą kotu pomagają też namierzyć ofiarę. Niezbędne kotom w każdym wieku, rosną przez całe życie.

Podcinać czy nie?

Zdarza się, że kot, podobnie jak sierść, gubi pojedyncze wąsy, a na ich miejsce wyrastają nowe. To normalna kolej rzeczy. Trzeba jednak zapamiętać, że kocich wąsów czuciowych nie podcinamy – nawet, gdy te rosnące nad oczami wydają się przeszkadzać w patrzeniu. Jeżeli wibrysy zostaną podcięte, chociażby przez przypadek, szykują się problemy. Kot pozbawiony wąsów czuciowych może być oszołomiony i zdezorientowany. Ponieważ wąsy są pośrednio połączone z kocim mózgiem, ich brak powoduje zaburzenia równowagi, nieumiejętność poruszania się w ciemności i kłopoty z odnalezieniem się w przestrzeni.

Jak rosną wąsy czuciowe?

Wypadki się zdarzają, na szczęście wąsy czuciowe, tak jak każde inne włosy, mają zdolność odrastania. Wąs, aby odrosnąć do pełnej długości, potrzebuje przynajmniej kilku tygodni, ale najważniejsze jest, że przez nieuwagę nie pozbawiamy kota tak potrzebnego narządu na zawsze. Im zwierzę starsze, tym wąsy rosną wolniej, jednak ich ostateczna długość pozostaje bez zmian (raczej nie ma szans, żeby kot senior wyhodował sobie wąsiska ciągnące się do samej ziemi). U wiekowego kota wąsy mogą siwieć i wypadać z zauważalnie większa intensywnością. Ale bez obaw – gdy włos czuciowy wypada samoczynnie, oznacza to, że w mieszku włosowym czeka już kolejny, żeby go zastąpić.

 

 

 

Korzystałam z  pets.thenest.com