Co uszczęśliwia psa?

Czy wiesz co uszczęśliwia Twojego psa? Jeśli nie koniecznie to przeczytaj i staraj się by Twój najlepszy przyjaciel był z Tobą bardzo szczęśliwy!

Źródło: BrandXPictures/Thinkstock

Jedzenie i gryzaki

Codziennie karm swojego psa o stałych porach dobrą karmą. Kiedy chcesz by piesek dał Ci spokój i zajął się sobą lub kiedy wychodzisz z domu zostaw mu do gryzienia psi gryzak, pyszną kostkę lub zabawkę typu kong wypełnioną pasztecikiem lub smakołykami. To da mu zajęcie na czas twojej nieobecności i trochę ukoi jego tęsknotę.

Poznawanie świata
Jeśli masz taką możliwość to zabieraj ze sobą swojego psa gdzie tylko się da, na przykład idąc na podwórko lub do kolegi czy koleżanki albo do parku. Pozwól mu bawić się z innym psem jeśli właściciel tego psa wyraża na to zgodę. Pozwól też bawić się innym dzieciom z twoim psem, ale pilnuj by nikt nie zrobił mu krzywdy. Pokazuj swojemu psu różne przedmioty i miejsca takie jak odkurzacz,  zmywarka, pralka, schody, rowery, wózki dziecięce. Jeśli twój pies się czegoś boi podejdź do tego przedmiotu, powiedz mu że nie ma się czego bać i zachęć by podszedł i zapoznał się z tym czym się boi. Nigdy go nie zmuszaj do podchodzenia, ale zachęcaj, skuś smakołykiem  albo zabawą. Jeśli podejdzie to źródła strachu pogłaszcz go i powiedz „doby, odważny piesek!”.

Nagradzanie i pochwały
Jeśli uczysz czegoś swojego psa lub po prostu zrobił coś co bardzo Ci się podoba nagrodź go. Daj mu smakołyk, pogłaskaj, powiedz „dobry piesek!”. Chyba nie chciałbyś uczyć się do sprawdzianu, który napisałbyś na piątkę a tej piątki pani nie wstawiła by do dziennika? Czułbyś się zawiedziony i nie chciałoby Ci się uczyć do następnej klasówki. Twój pies też chce być doceniany jeśli zrobi coś dobrego!

 

Super zajęcie
Twój pies też nie lubi się nudzić. Znajdź czas na zabawę z nim. Naucz go jakiejś sztuczki, schowaj mu zabawkę lub smakołyki i powiedz żeby ich szukał. A może namówisz rodziców by zapisali was na zajęcia z psich sportów lub do psiej szkoły? Twój pies nauczy się tam pokonywać przeszkody i słuchać twoich poleceń, a przy tym będzie się świetnie bawił. Zabieraj swojego psiaka na spacery i pozwól mu na odrobinę swobody, wąchania i biegania bez smyczy jeśli jesteście z dala od samochodów a pies wraca kiedy go wołasz.

Sen
Twój pies potrzebuje dużo więcej snu od Ciebie. Nie przerywaj mu drzemki w ciągu dnia. Wypoczęty pies jest ochoczy do zabawy, więc pozwól mu odpocząć i nie zaczepiaj go kiedy śpi.

Odpoczynek
Twój pies męczy się o wiele szybciej od Ciebie, dlatego bawiąc się z nim rób częste przerwy na odpoczynek. Odpoczynek jest także ważny jeśli ćwiczysz z psem jakąś komendę. Pięć powtórzeń ćwiczenia wystarczy. Wtedy psiak się nie nudzi i nie przemęcza, a przez to szybciej się uczy.

Troska
Zaznacz sobie w kalendarzu wszystkie szczepienia i odrobaczenia psiaka. Jeśli ich termin będzie  się zbliżał przypomnij rodzicom. Jeśli widzisz, że twój piesek nie ma apetytu ani ochoty na zabawę szybko powiedz o tym rodzicom, być może piesek jest chory i musicie zabrać go do weterynarza.