Metryka a zdrowie pupila, czyli słowo o starzeniu

Starość pupila nie kończy radości z posiadania psa. Jednak ważne jest, aby zadbać o jego specyficzne potrzeby. Aby móc to zrobić musimy zrozumieć, jakie procesy zachodzą w psim organizmie, gdy ten wkracza w jesień wieku.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Żywienie psów starzejących się jest tematem bardzo trudnym, a trudność ta wynika głownie z faktu, że brak jest dostatecznie dużo danych na temat fizjologicznych zmian w procesie trawienia i zapotrzebowania na składniki odżywcze u psów zdrowych.

Większość prac dotyczących starzenia się psów dotyczy zmian patologicznych. Trudno jest też prowadzić badania dotyczące żywienia psów starszych/starych jeżeli nie ma jednoznacznych kryteriów starości zwierząt. Źródła podają jedynie chronologiczne wskaźniki pozwalające na ocenę wieku oraz szybkości starzenia się psa. Każdy lekarz weterynarii może potwierdzić, że stan zdrowia i witalność zwierząt będących w tym samym wieku mogą być bardzo różne. Podczas gdy u jednego dziesięcioletniego psa można z łatwością zidentyfikować objawy charakterystyczne dla zmian starczych, inny pies, tej samej rasy i w tym samym wieku, może być daleki od takich objawów. Na podstawie obserwacji,  można co prawda wyciągnąć szersze spostrzeżenia typu: zwierzęta ras dużych starzeją się szybciej niż zwierzęta ras małych, jednak starzenie się jest procesem indywidualnym i tylko wnikliwa obserwacja przez właściciela pozwala w odpowiednim momencie uchwycić subtelne zmiany świadczące o początkach starzenia się psa.

Paradoksalnie, żywienie zwierząt towarzyszących, dostosowane do ich wieku i stanu fizjologicznego, jest podejściem dość nowym. Duże firmy produkujące karmy dla zwierząt zauważyły potencjalnie duży rynek dla tego typu produktu i to one zaczęły to zagadnienie szczegółowo badać. Od tego momentu coraz więcej firm zaczęło wykorzystywać idee żywienia dostosowanego do wieku, stanu fizjologicznego i oferować szereg produktów przeznaczonych dla zwierząt w różnym wieku, w różnej fazie wzrostu, różnych ras, różnej wielkości, zwierząt o specjalnych potrzebach pokarmowych czy zwierząt o różnej aktywności fizycznej. Większość firm ma także w swoim asortymencie karmy dla psów starszych jako nieodłączny element linii karm dostosowanych do każdego z okresów życia.

Najczęstsze dolegliwości wśród psów w zależności od wieku przedstawia lista poniżej. Warto zorientować się, które z nich dotyczą naszego psa. W ten sposób poznamy rzeczywisty wiek jego organizmu, a nie tylko liczbę lat z metryczki. 

  • Wiek 0-7 lat (ilość przebadanych osobników n = 24165)

1.         Całkowicie zdrowe - 32,4 %

2.         Schorzenia jamy ustnej - 5,8 %

3.         Zapalenie ucha zewnętrznego - 5,8 %

4.         Choroby skóry - 3,6 %

5.         Złamania - 1,3 %

6.         Obleńce - 1,2 %

7.         Zapalenia spojówek - 1,2 %

8.         Pchły - 1,1 %

9.         Skaleczenia - 1,0 %

10.       Choroby odbytu - 1,0 %

  • Wiek 7-10 lat (ilość przebadanych osobników n=6699)

1.         Całkowicie zdrowe - 15,0 %

2.         Schorzenia jamy ustnej - 13,7 %

3.         Zapalenie ucha zewnętrznego - 5,8 %

4.         Zakażenia skórne - 3,2 %

5.         Nowotwory - 2,0 %

6.         Tłuszczaki - 1,9 %

7.         Zapalenie spojówek - 1,2 %

8.         Zapalenie stawów - 1,2 %

9.         Choroby odbytnicy - 1,2 %

10.       Złamania - 1,1 %

  • Wiek 10-25 lat (ilość przebadanych osobników n = 8692)

1.         Schorzenia jamy ustnej - 13,6 %

2.         Całkowicie zdrowe - 6,9 %

3.         Stwardnienie jądra komórk. - 3,1 %

4.         Zapalenie stawów - 3,0 %

5.         Nowotwory - 2,8 %

6.         Zapalenie ucha zewnętrznego - 2,7 %

7.         Arytmia, zaburzenia pracy serca - 2,4 %

8.         Tłuszczaki - 2,3 %

9.         Katarakta - 2,2 %

10.       Choroby skóry - 1,5 %

 

Powyższe zestawienie oczywiście nie wyczerpuje tematu, ale może stanowić podstawę do obserwacji pupila  bo to od naszej czujności zależy, jak będzie się starzał organizm naszego psa.