Co szkolenie robi z temperamentem psa?

W jaki sposób szkolenie kształtuje osobowość psa? Czy szkolenie tłamsi temperament psa czy może go rozwija?

Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

Zależnie od wybranego kierunku szkolenia zawsze starajmy się wybrać psa o określonym typie osobowości. Jeśli mamy psa konkretnej rasy nie marnujmy jego wrodzonych talentów, rozwijajmy jego osobowość w kierunku do jakiego został stworzony. Najkorzystniej dla nas i naszego psa jest szkolić go do zadań jakie od wieków wykonywał, do których specjalnie został wyhodowany. Jeśli więc jesteśmy właścicielem husky zainteresujmy się psimi zaprzęgami lub zacznijmy uprawiać dogtrekking, ponieważ zaspokoimy w ten sposób jego potrzeby rasowe, przez co spełni się w powierzonej mu roli i będzie bardzo szczęśliwym psem. Jeśli chcemy mieć idealnego stróża czy obrońcę nie wybierajmy rasy, która z natury jest bardzo przyjacielska i nie przywiązuje uwagi do terytorium jak na przykład wyżej wymieniony husky. Pies tej rasy nigdy nie będzie doskonałym stróżem jakim okaże się hovawart, którego charakteryzuje duża dominacja i terytorializm.

Szkolenie w pozytywny rozwija temperament psa. Wykorzystuje w naturalny sposób drzemiący w czworonogu potencjał. Skoro więc temperament psa rozwija się dzięki szkoleniu, to jego brak niweczy, a nawet niszczy psi temperament!

Dobrze dobrane szkolenie odkrawa prawdziwe psie talenty. Źródło: Andrzej Podgórski

Często kupujemy psa określonej rasy, bo słyszeliśmy że jest inteligentny, łatwo się szkoli i jest doskonałym obrońcą. Po roku mieszkania z psem przychodzi rozczarowanie, bo wspaniały owczarek niemiecki, który według zapewnień hodowcy miał być chętny do współpracy z człowiekiem, podatny na szkolenie oraz pewny siebie, po skończeniu 12 miesięcy życia okazał się głupi i lękliwy. Mamy pretensje do hodowcy, że sprzedał fatalnego psa. Ale tak naprawdę winę za niewłaściwe zachowanie owczarka ponosimy my – jego właściciele. Jeśli nie zadaliśmy sobie trudu jego wychowania i szkolenia, nie możemy oczekiwać, że pies nawet o doskonałym temperamencie (inteligentny i pewny siebie) taki się okaże w przyszłości bez odpowiedniego szkolenia. Bark szkolenia i niewłaściwe szkolenie może „zepsuć” psa nawet o najwspanialszym temperamencie.

Co ciekawe mając do czynienia z psem niepewnym siebie, nie chętnym do pracy z człowiekiem, poprzez właściwą socjalizację i odpowiednie szkolenie jesteśmy w stanie do pewnego stopnia wyprostować jego temperament i uczynić z niego doskonałego towarzysza.

Warto zapamiętać, że dobrym szkoleniem możemy rozwinąć osobowość psa o świetnym temperamencie, a także „naprawić” psa o średnim i słabym charakterze. Z kolei bark szkolenia lub niewłaściwe szkolenie niszczy najlepszy psi temperament, a w skrajnych przypadkach tworzy psa niezdolnego do życia w ludzkim społeczeństwie. Pies przez całe życie się uczy niezależnie od tego czy go szkolimy czy nie. Warto więc wykorzystać ten fakt i tak pokierować jego edukacją abyśmy i my, i nasz pies jak najlepiej na tym wyszli.

ŹRÓDŁA: Alexandra Horowitz, Oczami psa. Co widzą, myślą i czują, Warszawa, 2011; Stanley Coren, Dlaczego twój pies zachowuje się w ten sposób? Przewodnik po osobowości psa, Łódź, 2009;