Co się znajduje w krokiecie - skład suchych karm

Pośpiech i życie w ciągłym biegu sprawia, że szukamy możliwie jak największej ilości gotowych rozwiązań pozwalających nam zaoszczędzić czas, jaki musielibyśmy przeznaczyć na przykład na przygotowywanie posiłków. Wybieramy zatem gotowe dania nie tylko dla siebie, ale również dla naszych czworonożnych towarzyszy. Rynek karm suchych jest w Polsce mocno rozbudowany i stale się powiększa. Czy jednak wiemy, co kryje się pod postacią suchego krokieta?

Suche karmy są chetnie jedzone przez psy, a ich wybór jest imponujący Suche karmy są chetnie jedzone przez psy, a ich wybór jest imponujący Źródło: Shutterstock

Karmy dla psów zawierające do 88% suchej masy, (na którą składają się substancje mineralne i organiczne, tj. białko, tłuszcze, włókno, pozostałe 12% stanowi woda) określane są jako suche. Produkty te mogą być pełnoskładnikowe, czyli zawierać niezbędne składniki w ilościach pokrywających zapotrzebowanie psa, mogące zatem być jedynym pokarmem oraz uzupełniające, o składzie wymagającym uzupełniania innymi pokarmami. Żywienie pełnoporcjową karma, dostosowaną do aktywności, wieku i rozmiaru psa gwarantuje, że zwierzak otrzyma wszystko, co mu potrzebne, bez nadmiarów ani niedoborów jakiegoś składnika. Pamiętajmy, że składniki użyte do wyprodukowania karmy muszą być podane na opakowaniu. Jest to obowiązkiem producenta, podobnie jak określenie przeznaczenia produktu i terminu przydatności do spożycia. Aby prawidłowo zinterpretować skład należy wiedzieć, co oznaczają niektóre pojęcia. Poniżej wybrane przykłady składników „psich karm” wraz z objaśnieniami.

Składniki karm pochodzenia zwierzęcego:

Mięso - to mięśnie poprzecznie prążkowane wraz z naczyniami krwionośnymi i tkankami, zaliczane do pasz wysokobiałkowych, zatem niezwykle wartościowych dla psa. Mięso pochodzi ze zwierząt zdrowych, najczęściej starych. W przemyśle pokarmów dla zwierząt używa się produktów należących do 5 klasy. Znajdują się w niej podroby oraz mięso poza klasą, jednak odpowiednie pod względem jakościowym i odżywczym w żywieniu psów. W gotowych karmach „spotykamy się” często z mięsem drobiowym, wołowym i końskim.

Produkty pochodzenia zwierzęcego - poza pełnowartościowym mięsem, są to podroby: nerki, wątroba, serca, żołądki, mączki mięsne i mięsno - kostne, a także ryby, mleko, jaja, twaróg i inne. W grupie produktów pochodzenia zwierzęcego mogą się znaleźć:

Odpady drobiowe miękkie i twarde - czyli wnętrzności, łapki, głowy

Skwarki - czyli to, co pozostało po wytopieniu zwierzęcego (przeważnie wieprzowego, wołowego) tłuszczu. Zawierają sporo białka i tłuszczu.

Ryby - są częstym składnikiem karm dla psów. Wykorzystuje się nadwyżki ryb głównie morskich. Pojęcie „ryba cała” oznacza, że jest to ryba z wnętrznościami.

Mączka mięsna - to wysuszony i zmielony „proszek”, na który składają się odpady mięsne z elementami kostnymi i tkanki miękkie tj. ścięgna czy jelita.

Mączka rybna - jest popularnym składnikiem karm dla zwierząt, składają się na nią ryby, które nie nadają się do spożycia przez ludzi, oraz odpady powstające przy produkcji filetów, konserwy rybne z przekroczonym terminem przydatności do spożycia.

Tran rybi - czyli rybi tłuszcz, źródło witaminy A i D, stosowany często w karmach dla młodych zwierząt jako produkt zapobiegający rachityzmowi.

Składniki karm pochodzenia roślinnego:

Zboża - stosuje się pszenice, kukurydzę, ryż, jęczmień, owies. Zboża są paszami węglowodanowymi. Są, zatem źródłem cukrów. Ich zbyt wysoki udział, wpływa negatywnie na smak karmy.

Produkty pochodzenia roślinnego - przykładowo mąka, chleb, owoce, warzywa, olej roślinny, ryż.

Śruta sojowa poekstrakcyjna - pozostaje po wyodrębnieniu (ekstrakcji) tłuszczu z nasion soi. Jest paszą roślinną o wysokiej wartości pokarmowej, bogatą w niezwykle cenne białko.

Koncentrat białkowy - to produkt wysoce bogaty w białko (35-45%), powstający najczęściej ze śrut poekstrakcyjnych i nasion roślin strączkowych oraz mleka w proszku i mączek rybnych.

Nasiona roślin strączkowych - najczęściej pochodzą z soi, fasoli i grochu.

Pulpa buraczana - produkt uboczny, powstający w procesie przetwarzania buraków cukrowych. Wpływa korzystnie na przewód pokarmowy, a ściślej jelita, zapobiega biegunkom i zaparciom.

Skrobia ziemniaczana - to węglowodan zapasowy, dodawany do karm w celu pokrycia zapotrzebowania na energię.

Dodatki paszowe:

Fosforany wapniowe - dodatki mineralne, uzupełniające pożywienie w wapń i fosfor.

Chlorek sodu - dodatek sodu w karmie.

Witamina E i C - jako przeciwutleniacze tłuszczu w karmie.

 

Problemów mogą również przysparzać pewne określenia handlowe na procentową zawartość mięsa w produkcie, i tak:

Określenie np. (Alnot-Perronin, Pageat, 2009)

                        „Pokarm z łososiem lub z jagnięciną” oznacza, że składnika jest 4-14%

                        „Bogaty w wołowinę”- 14-25%

                        „Krajanka jagnięciny lub pasztet z wątroby” >26%

                         „Karma mięsna” to 100% mięsa

Gotowy pokarm dla czworonoga nie może zawierać: drobnoustrojów chorobotwórczych i toksyn, stymulatorów wzrostu, leków i hormonów, a także substancji antyżywieniowych.

Źródło:

1. Jamroz D., Chachułowa J., Żywienie zwierząt i paszoznawstwo t. II,III, PWN 2006,

2. Allnot-Perronin, Arpaillange C.: Encyklopedia PIES. Wydawnictwo DELTA Warszawa, str. 425