Co robić, gdy pies zje truciznę?

Psy uwielbiają jeść. Szczególnie to, czego im nie wolno. W gospodarstwie domowym istnieje wiele substancji, których połknięcie wiąże się z poważnymi kłopotami. Także podczas spacerów pies węsząc w trawie może także natrafić na różne „smakołyki” pozostawione przez śmiecących ludzi. Jak reagować?

W gospodarstwie domowym znajduje się wiele niebezpiecznych dla psa substancji. W gospodarstwie domowym znajduje się wiele niebezpiecznych dla psa substancji. Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Czym trują się zwierzęta?

Do najczęściej zjadanych trujących rzeczy można zaliczyć czekoladę, trutki na szczury i środki ochrony roślin. Czekolada jest szczególnie niebezpieczna dla psów małych ras. Najgorsza jest ta zawierająca duże stężenie kakao, czyli gorzka.

Trutki na szczury mogą wyglądać jak jedzenie dla psów i często są umieszczane w miejscach łatwo dostępnych dla zwierząt. Ich działanie polega na hamowaniu aktywności witaminy K, odpowiedzialnej za prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi. Zatrute zwierzę długo cierpi z powodu krwotoków wewnętrznych i na koniec następuje zgon. Skutki zatrucia zależą od wielkości połkniętej dawki. Objawia się ono przede wszystkim krwawieniem z naturalnych otworów ciała i osłabieniem. Widok psa z krwawiącym nosem powinien od razu nasunąć podejrzenie zatrucia.

Bywa, że ciekawskie zwierzęta zjadają też środki czystości czy preparaty do ochrony roślin przed szkodnikami. We wszystkich powyższych przypadkach prawidłowym postępowaniem jest jak najszybsze wywołanie wymiotów. Żołądek zaczyna się opróżniać z treści pokarmowej już po 15 – 20 minutach. W pierwszym odcinku jelit - dwunastnicy - dochodzi do wchłaniania. Tak więc zanim dojedziemy do przychodni weterynaryjnej część trującej substancji zdąży już wyrządzić szkody.

Co robić, gdy pies połknie truciznę?

Jedną z metod wywoływania wymiotów jest zastosowanie trzyprocentowego nadtlenku wodoru, czyli wody utlenionej. Należy wlać ją bezpośrednio do gardła (butelkę wkładamy głęboko do pyska i naciskamy). Jeśli nie widać efektu, można tę czynność powtórzyć po 10 minutach. Innym wyjściem jest zmuszenie psa do wypicia posolonej wody. Łatwiej jednak spróbować jedną małą łyżeczkę soli wysypać jak najdalej na język. Zwracanie treści powinno nastąpić w ciągu kilku sekund.

Sens prowokowania wymiotów istnieje tylko do dwóch godzin od połknięcia trucizny. Później cała zawartość żołądka jest już przesunięta dalej i nie sposób się jej pozbyć tą drogą.  Przeciwwskazaniem do wywoływania odruchu wymiotnego jest spożycie substancji żrącej. Zwracanie treści może wtedy przyczynić się do zwiększenia stopnia poparzenia tkanek przełyku i gardła. W przychodni weterynaryjnej lekarz wykona płukanie żołądka, jednak z tych samych powodów może to zrobić tylko w pierwszych dwóch godzinach od zdarzenia.

Psa trzeba koniecznie podłączyć pod kroplówkę, aby przyspieszyć wydalanie szkodliwej substancji i zminimalizować jej działanie. Poza tym wymioty bardzo odwadniają organizm, a wiele trucizn uszkadza nerki. Płynoterapia jest więc kluczowym elementem powrotu do zdrowia.