Co robić, gdy kot gryzie ludzi?

Agresja kotów skierowana w stronę ludzi jest spotykana stosunkowo rzadko. Może mieć jednak miejsce, więc powinniśmy wiedzieć jak się w takiej sytuacji zachować.

Źródło: Hemera/Thinkstock

Pamiętajmy, że nie należy nawiązywać kontaktów z kotami na siłę. Jeśli dany osobnik sobie tego nie życzy, zostawmy go w spokoju. Nasze nachalne zachowanie może wyzwolić agresję i tak naprawdę to my sami staniemy się przyczyną problemu. Oznakami świadczącymi o niezbyt przyjaznym nastawieniu kota są przede wszystkim ruchy ogona, ale także wpatrywanie się, syczenie i pokazywanie zębów. Jeśli zignorujemy te sygnały mamy dużą szansę stać się obiektem  ataku.

Nie powinniśmy również rozdzielać walczących kotów gołymi rękoma. Jest to najprostszy sposób na odniesienie obrażeń. Do tego celu najlepiej użyć grubych rękawic, poduszki lub większej ilości wody. W zależności od opcji ,z której skorzystamy, albo łapiemy najbardziej agresywnego osobnika i odizolowujemy go od reszty grupy, albo rzucamy poduszkę pomiędzy walczące zwierzęta lub polewamy agresora wodą. Następnie korzystając z chwili zaskoczenia izolujemy oba zwierzęta.

Co jednak zrobić gdy do ataku już dojdzie? Najważniejszą sprawą jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Powinniśmy obejrzeć rany i jeśli są poważne nie wstydźmy się wezwać lekarza. Dodatkowo warto trzymać w domu maść antyseptyczną, która idealnie nadaje się do opatrywania ran po tego typu wypadkach.

Po całym zdarzeniu zastanówmy się na spokojnie, co było powodem takiej sytuacji. Warto porozmawiać o tym ze specjalistą, aby ustalić czy było to jednorazowe zdarzenie, czy może jesteśmy narażeni na kolejne ataki. Niezwłocznie należy wprowadzić terapię behawioralną w celu zapobiegnięcia rozwinięciu się zachowań agresywnych.