Co powoduje agresję u kotów?

Koty kojarzą się zazwyczaj z łagodnymi i spokojnymi zwierzętami, gdyż większość z nich jest dość strachliwa i w obliczu zagrożenia woli uciekać niż zaatakować. Niemniej czasami zdarzają się także sytuacje, w których mruczki reagują agresją. Dlaczego tak się dzieje?

Agresja u kotów wiąże się najczęściej z poczuciem zagrożenia Agresja u kotów wiąże się najczęściej z poczuciem zagrożenia Źródło: Photo credit: billheng / Foter / CC BY-ND

Zdaniem znanego za oceanem kociego behawiorysty Jacksona Galaxy, winę za agresywne zachowanie czworonoga ponosi prawie zawsze rodzina, w której taki mruczek przebywa. Agresja ma bowiem zawsze jakąś przyczynę i nie wynika ze złośliwości czy osobowości kota. W Stanach Zjednoczonych kilka tygodni temu mruczek zaatakował w domu dziecko. Ojciec siedmiomiesięcznego chłopczyka zadzwonił do służb ratunkowych z prośbą o przysłanie kogoś, kto zapanuje nad agresywnym kotem. Przybyłym na miejsce policjantom udało się ujarzmić mruczka dopiero dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonego psa. Wydarzenie było szeroko relacjonowane przez media na terenie całego kraju.

Po dokładniejszym przeanalizowaniu sprawy okazało się, że siedmiomiesięczny chłopczyk dokuczał mruczkowi. Ciągnął kota za ogon, a gdy ten go drapnął, malec kopnął mruczka. Trudno się dziwić, że w tej sytuacji kot poczuł się zagrożony i stał się agresywny. Czworonogi atakują zazwyczaj tylko wtedy, gdy znajdują się w niebezpieczeństwie i odczuwają niepokój. Dlatego zdaniem Jacksona Galaxy nigdy nie powinniśmy zostawiać dziecka samego z czworonogiem. Ponadto jeśli zauważymy, że kot zachowuje się agresywnie, powinniśmy wykonać mu podstawowe badania i zabrać do weterynarza. Często mruczek jest drażliwy, bo cierpi na czysto fizyczną dolegliwość, jak na przykład: nadczynność tarczycy, cukrzyca, guz mózgu czy nawet problemy z zębami lub dziąsłami. Oprócz tego kot jak każde zwierzątko potrzebuje czasami ciszy i spokoju i nie powinniśmy narzucać się mu, gdy wyraźnie chce od nas odpocząć. Należy pozwolić mruczkowi samemu wybrać, kiedy chce się z nami bawić, ale do niczego go nie zmuszać. Jeśli kot będzie czuł się bezpiecznie, nie będzie miał powodów do agresywnego zachowania.

 

Źródło: GreenBayPressGazette.com

Photo credit: billheng / Foter / CC BY-ND