Co może się przydać? Niezbędne akcesoria rekreacyjne

Jogging, rower, rolki, pływanie czy nawet zwyczajny wypad do lasu czasem budzi w nas przerażenie? Co ze sobą zabrać? Każdy z nas chce zadbać o bezpieczeństwo psiaka, a zarazem aktywnie spędzać czas. Nasz pupil też chce się dobrze bawić, nie zapominajmy o tym. Nie wpadajmy również w panikę. Na rynku istnieje bardzo szeroka gama potrzebnych i pomocnych gadżetów ułatwiających życie pana i psa!

Pies sam może nosić swoje rzeczy w specjalnym plecaku. Pies sam może nosić swoje rzeczy w specjalnym plecaku. Źródło: Shutterstock

Koniecznie należy pamiętać o apteczce oraz książeczce zdrowia czworonoga. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek planu treningowego musimy podjąć proste środki zapobiegawcze. Konieczne jest zabezpieczenie obojga ćwiczących, właściciela jak i psa, przed niespodziewanymi urazami. Musimy pamiętać, że ćwiczenia zawsze mają być przyjemne, absolutnie nie mogą sprawiać psu bólu, to na zawsze mogłoby go zniechęcić do współuczestnictwa w treningu. A w trakcie nawet najzwyklejszej przebieżki może dojść np. do urazu delikatnych psich poduszek czy nawet złamania pazura. To bardzo bolesne i na ogół wymaga interwencji weterynaryjnej. Kolejną bardzo ważną zasadą przed aktywnością fizyczną jest niekarmienie psa  przynajmniej godzinę przed ćwiczeniami oraz godzinę po nich. To mogłoby doprowadzić do skrętu żołądka i zgonu psa.

Jeżeli chodzi o pomocne i przydatne, a czasem niezbędne rekwizyty ćwiczeniowe to istnieje spory wybór takowych gadżetów na psim rynku. Ważne by dopierać je rozsądnie, najlepiej tylko te pewne, ze sprawdzonego źródła i z dobrymi opiniami. Przecież głównym ich celem jest zapewnienie psu jak największego bezpieczeństwa.

W joggingu, rolkach oraz jeździe na rowerze, przydany będzie pas na biodra właściciela z rozciągliwą smyczą, dzięki niej unikniemy urazów kręgosłupa, a pies kufy oraz szyi. Taki pas zabezpiecza przed nagłymi szarpnięciami psa, który nagle coś zobaczy i postanowi zmienić kierunek, by na to „coś” np. zapolować. Warto zakupić turystyczną miskę z bidonem, by zawsze mieć pod ręką świeżą wodę. Przydatne są buty z wodoszczelnego neoprenu, chroniące łapy psa przed skaleczeniami, odmrożeniami oraz przed urazami pazurów.

Doskonały może okazać się również plecak dla psa, gdzie można schować smakołyki, wodę i kocyk, na którym odpoczniecie wspólnie po wysiłku. Na dłuższe wypady zabierajcie też aport, to doskonałe ćwiczenie relaksacyjne dla was obojga. Jeżeli wybieracie się nad wodę, zabierzcie ze sobą aport wodny, specjalnie przygotowany do tego celu, jest bezpieczny dla psiaka, bardzo mięciutki, a co najważniejsze nie tonie! Dla niektórych przydatny może okazać się gwizdek! Pod warunkiem, że pies umie wracać do nas na jego dźwięk! Nie zapominajmy nigdy o nagrodzie w postaci smakołyków. 
Pod koniec treningu pospacerujcie wspólnie. Pies powinien mieć minimum pół godziny na spokojne zwiedzanie terenu z postojami na swobodne wąchanie. Jeżeli macie jeszcze chwilkę, poświęćcie ją na stretching. Naprawdę warto!