Co i jak mówimy naszym psom?

Traktujmy psy po ludzku, ale na psi sposób. Pamiętajmy, że jesteśmy obserwowani i wysyłamy sygnały co do konkretnych zachowań. Dajmy więc dobry przykład!

Źródło: Shutterstock

Podczas kontaktu z człowiekiem pies zwraca uwagę na:

  • Mowę
  • Mimikę twarzy
  • Mowę ciała
  • Wskazywanie
  • Zapach
  • Emocje

Psy są doskonałymi obserwatorami, szybko się uczą i zapamiętują. Jak żadne inne zwierzęta bardzo się z nami zżywają i reagują na nasze poczynania i sposób zachowania się. Jako jedyne z królestwa zwierząt psy szukają od nas wskazówek, jako jedne są wstanie uczyć się od nas poprzez obserwację i naśladowanie.

Z tych informacji nasuwa się wniosek, że psy także uczą się naszego języka. Są w stanie ocenić stan naszego ducha, wiedzą kiedy jesteśmy radośni, smutni czy zirytowani. Jednak w kontakcie z psami musimy pamiętać, że jesteśmy dwoma innymi gatunkami, mimo wielu cech, które nas łączą istnieje jeszcze więcej cech, które nas dzielą. Konflikt pojawia się wtedy, kiedy zaczynamy traktować naszego psa po ludzku i na ludzki sposób, interpretujemy jego zachowanie. Nie zapominajmy o tym, że nasz pies jest psem i wymaga psiego traktowania. Jeśli chcemy żeby nas zrozumiał musimy nauczyć się jego języka i „mówić” do niego po psiemu. Tylko w ten sposób będzie wstanie dokładnie nas zrozumieć.

Żeby dobrze porozumiewać się z psami musimy nauczyć się ich jego języka. Źródło: Shutterstock

Nasza mowa (głos), twarz, ciało oraz zapach bardzo wiele mówią psu. Świadomie czy nie, nieustanie wysyłamy do psa komunikaty. Dzięki temu, że pies tak chętnie nas obserwuje możemy tak manipulować swoim zachowaniem i wyglądem (mówieniem, ruszaniem się, mimiką twarzy), aby skutecznie się z nim porozumiewać, wysyłać czytelne i zrozumiałe dla psa komunikaty. Wykorzystajmy swoją wiedzę o sposobach porozumiewania się psów w kontakcie z nimi. Dajmy mu możliwość zrozumienia się. Wtedy nasze kontakty z psem staną się łatwe i zrozumiałe po obu końcach smyczy.

 

Poczytaj: Stanley Coren, Jak rozmawiać z psem, Łódź, 2004.