Ciąża urojona

Czy wasza suka zaczyna mieć laktację pomimo tego, że nie była w ciąży? Czy znosi zabawki w jedno miejsce i chce je karmić? Czy zachowuje się niespokojnie i ma duże pragnienie? Jeśli odpowiedzi na wszystkie pytania są twierdzące, to może oznaczać, że suczka ma ciążę urojoną. Nie można temu przeciwdziałać, ale należy pomóc jej wyjść z tego stanu. Oto kilka podpowiedzi jak tego dokonać.


Suka w urojonej ciązy często traktuje zabawki jakby były szceniakami. Suka w urojonej ciązy często traktuje zabawki jakby były szceniakami. Źródło: shutterstock

Ciąża urojona jest schorzeniem o podłożu psycho-hormonalnym, dotykającym suki pomiędzy 58 a 63 dniem od zakończenia cieczki - tyle właśnie (ok. 2 miesięcy) trwa psia ciąża. Nie zaobserwowano szczególnych predyspozycji rasowych do występowania ciąży urojonej. Jest to przypadłość znana zarówno właścicielom suk rasowych jak i nierasowych.

Wystąpienie ciąży urojonej u suki powoduje jej zmiany zachowania. Znosi zabawki w jedno miejsce, które to jest domniemanym gniazdem. W gruczołach  mlekowych pojawia się pokarm. Suka staje się kapryśna. Wykazuje większe niż dotychczas pragnienie. Przyniesione zabawki traktuje jak swoje dzieci często podsuwając je do sutków. Wielu lekarzy weterynarii uważa, że przypadłość ta jest typowa dla gatunku i samoistnie ustępuje po kilku tygodniach toteż nie wymaga leczenia. Liczniejsza grupa lekarzy uważa natomiast, że schorzenie wymaga jednak leczenia, choćby z uwagi na możliwość wystąpienia przewlekłych stanów zapalnych gruczołów mlekowych, które w konsekwencji doprowadzić mogą do powstania procesów nowotworowych. Te natomiast w późniejszym okresie mogą dawać przerzuty do płuc.

Bezsprzecznie jednak wraz z chwilą wystąpienia u suki ciąży urojonej warto wprowadzić jej dietę niskobiałkową i niskowęglowodanową oraz ograniczyć dzienną gramaturę. Niektórzy zalecają wręcz przegłodzenie suki wraz z ograniczeniem dostępu do wody. Zalecane jest pozabieranie psich zabawek. Dobrym pomysłem jest też zmiana otoczenia suki oraz długie, forsowne spacery. Jeśli suka ma zaczerwienione i obrzmiałe sutki warto zrobić  na nie letnie okłady z wywaru kory dębu. Korę dębu można kupić w każdej aptece bez recepty. Czasami dobre rezultaty przynosi smarowanie nabrzmiałych gruczołów mlekowych żelem o nazwie altacet.

Jeśli problem ciąż urojonych powraca warto zastanowić się nad sterylizacją suki. Co prawda niektórzy zalecają pokrycie suki, ale nie oznacza to rozwiązania problemu raz na zawsze.