Choroby skóry i uszu

W dzisiejszych czasach wiele osób ma alergię na kurz, na pyłki, na różne produkty żywnościowe. W świecie psów jest podobnie. Psy też mają różne typy alergii: mogą być to alergie pokarmowe, na niektóre pasożyty (np. kleszcze) lub na pyłki (np. traw). Objawem większości alergii u psów są kłopoty skórne różne strupy, zaczerwienienia i świądy.

Źródło: Shutterstock

Jedną z najczęściej spotykanych chorób alergicznych u psów jest atopowe zapalenie skóry, potocznie zwana atopią. W przypadku zauważenia strupków i świądu skóry psa należy zgłosić się do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania choroby. Nie ma sensu leczyć psa na własną rękę bo można mu bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Inną częstą przyczyną problemów ze zdrowiem skóry psa są pasożyty takie jak pchły, wszoły i kleszcze. Zwłaszcza te ostatnie potrafią narobić dużych szkód. Począwszy od powstania ropnia w miejscu ugryzienia, po bardzo niebezpieczną chorobę jaką jest babeszjoza (piroplazmoza). Babeszjoza może doprowadzić do śmierci zwierzęcia, a przenoszą ją kleszcze, spotykane na terenie Polski. Dlatego tak ważne jest zabezpieczanie zwierząt specjalnymi preparatami.

Jakby tego było mało, pies ma bardzo wrażliwe uszy, w których może dochodzić do całej gamy zakażeń grzybiczych i innych bakteryjnych włącznie z zapaleniem ucha. Jeśli wyczujemy, że ucho śmierdzi i jest zaczerwienione należy udać się do lekarza weterynarii na konsultację. Nigdy nie wolno samemu leczyć psa i wkładać mu do ucha wszelkiego rodzaju patyczków, wacików itp. To co nam pomaga, niekoniecznie musi być dobre dla naszego pupilka. Zaufajmy specjalistom.

Hot spot (gorąca rana) to jedna z dermatoz. To ostre, sączące zapalenie skóry wywołane przez bakterie. Objawem może być ropna wydzielina, strup i miejscowe zaczerwienienie skóry. Powstaje najczęściej w miejscach, które trudno dosuszyć po kąpieli psa, kiedy np. zwierzę leży ciągle na jednym boku z przykurczoną łapą i do tego w tym miejscu jest też kołtun. Nie jest to wielki problem, jeśli tylko skóra ma cyrkulację powietrza, a ewentualne kołtuny usuniemy. Powinno się też podać środek o działaniu wysuszającym. W przypadku zauważenia podobnych objawów należy skonsultować się z lekarzem weterynarii który poda odpowiednie leki. Leczenie nie jest długie, trwa zwykle koło tygodnia.