Utrata masy ciała psa

Utrata masy ciała kojarzyć się może dwojako. Pozytywnym i pożądanym procesem jest utrata masy związana z zaplanowaną dietą psa. Spowodowana może być również  procesami chorobowymi prowadzącymi do wyniszczenia organizmu.

Utrata masy ciała psa, jak i każdego innego organizmu skorelowana jest każdorazowo ze zbyt mała podażą kalorii w stosunku do energetycznego zapotrzebowania organizmu. Podstawową przyczyną takiej sytuacji jest podawanie psu karmy zbyt ubogiej w kalorie. Może jednak zdarzyć się tak, że nasz pupil ma problemy z wchłanianiem i przyswajalnością składników odżywczych. Gdy w organizmie toczy się choroba powodująca nadmierną utratę płynów, również może dojść do utraty masy ciała.

Najważniejsze jest znalezienie pierwotnej przyczyny doprowadzającej naszego podopiecznego do spadku wagi. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy podawana jest psu  wystarczająca ilość karmy i czy nasz pies w ogóle ją zjada. Często zdarza się, że nawet wysokiej jakości karmy nie smakują psu. Ważnym jest aby znaleźć karmę nie tylko o dobrym składzie ale i smaczną dla podniebienia naszego czworonoga. Oczywiście niezależnie na jakiej diecie jest nasz pies, najważniejsze jest aby produkty nie były zepsute, po terminie przydatności lub niewiadomego pochodzenia.

Fizjologiczne zwiększenie zapotrzebowania na kalorie następuje podczas długiego i zmorzonego wysiłku, stanu chorobowego, któremu towarzyszy gorączka lub po prostu podczas ciąży i laktacji.

Istnieje szereg patologicznych przyczyn dlaczego nasz pies traci masę ciała. Najważniejszą przyczyną jest anoreksja – czyli brak łaknienia, jednakże ta u psów zdarza się niezwykle rzadko. Pseudoanoreksja – czyli rzekomy brak łaknienia związany jest z zaburzeniami pobierania pokarmu, połykania (tutaj najczęstszą przyczyną są choroby ośrodkowego układu nerwowego) lub po prostu wymiotami. Podczas niektórych chorób związanych z zapaleniem jelit, lub przy ostrej inwazji pasożytów do mamy czynienia z zaburzeniami wchłaniania. Choroby trzustki powodować mogą zaburzenia związane z trawieniem.  Kolejną problematyczną grupą są zaburzenia metaboliczne związane przede wszystkim z niewydolnością najważniejszych organów takich jak serce, wątroba, czy nerki. Podobne objawy występować mogą podczas niedoczynności kory nadnerczy. Pod uwagę należy wziąć również cukrzyce, chorobę na którą stosunkowo często chorują nasi podopieczni. Warto pamiętać iż procesom nowotworowym przeważnie towarzyszy utrata masy ciała, a w dalszej kolejności wyniszczenie całego psiego organizmu.

Dla większości właścicieli rzeczą oczywistą jest kontrola wagi psa. Sygnałem alarmowym dla opiekuna powinno być nie tylko przybranie przez psa kilku kilogramów, ale również zauważalny spadek wagi. Zawsze należy znaleźć pierwotną przyczynę zaistniałej sytuacji. Jeżeli podajemy wystarczającą ilość karmy dobrej jakości, a pies mimo to traci na wadze należy doszukiwać się poważniejszych problemów nie mających związku z dietą psa.