Choroby, którymi możesz zarazić psa

Od pasożytów po wściekliznę. Zwierzęta roznoszą różne choroby – na inne zwierzęta, ale i na człowieka. Czy wiecie, że proces ten odbywa się także w odwrotną stronę i my, ludzie, możemy zarażać swoich pupili? Sprawdzamy czy jest się czego bać.

Zapalenie ślinianek przyusznych

Powszechnie znane jako świnka, to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa, kojarzona z wiekiem dziecięcym. Niestety, świnka zdarza się również dorosłym, a ci przechodzą ją znacznie ciężej. Początkowe objawy to zmęczenie, bóle mięśniowe, bóle głowy i gorączka, po których pojawia się bolesne powiększenie ślinianek przyusznych. Choroba trwa tydzień – dwa, a niedoleczona grozi poważnymi powikłaniami, z utratą słuchu, zapaleniem trzustki, jąder lub jajników i mózgu. Choć nie zdarza się to często, psy mogą zarazić się świnką od przechodzących ją ludzi. Objawy zakażenia są podobne do tych występujących u człowieka, trzeba jednak pamiętać, że obrzęk ślinianek może towarzyszyć także innym psim schorzeniom, dlatego ostateczną diagnozę stawia lekarz weterynarii. Jak uniknąć rozprzestrzenienia się świnki? Gdy przechodzi ją któryś z domowników, najbezpieczniej jest odizolować od niego pozostałych, z czworonogami włącznie.

Grzybica skóry

Ta choroba dotyka i zwierzęta, i ludzi. U człowieka zazwyczaj objawia się swędzącą wysypką w formie okrągłych wykwitów, u zwierzaków rozpoznać ją można po szorstkich zmianach skórnych (które mogą, choć nie muszą swędzieć) i miejscowej utracie futra. Grzybica przenosi się przez bezpośredni kontakt z zarażonym, ale także przez wspólne używanie przedmiotów służących do osobistej higieny, na przykład ręcznika czy szczotki. Z ukochanym pupilem dzielmy się więc, ale rozsądnie i nie wszystkim.

 

Salmonella

Zazwyczaj łączy się z zatruciem pokarmowym, jednak wcale nie trzeba nic jeść, aby paść jej ofiarą. Salmonella może zostać przekazana człowiekowi przez kontakt z zarażonym zwierzęciem, i odwrotnie – zarażony człowiek może przekazać ją psu. Choroba powoduje mdłości, wymioty, biegunkę, gorączkę, bóle głowy i bolesne skurcze brzucha. Na komplikacje narażone są szczególnie dzieci i osoby starsze. Dobra wiadomość: ponieważ psy są bardziej odporne na zakażenie salmonellą niż ludzie, prawdopodobieństwo przekazania jej czworonogowi jest niewielkie. Chory powinien szczególnie dbać o higienę (w tym o tak oczywiste sprawy, jak dokładne mycie rąk po korzystaniu z toalety), aby ryzyko zakażenia zwierzęcia zminimalizować.

Lamblioza

To choroba pasożytnicza jelita cienkiego wywoływana przez pierwotniaki. Objawia się cuchnącą biegunką i związaną z nią znaczną utratą wagi. Ponieważ roznosi się przez kontakt z odchodami i zakażoną wodą (pitną, ale też tą w kałuży, jeziorze czy basenie), gdy przechodzi ją człowiek, psa dobrze trzymać z dala od toalety. Wśród zwierząt na lambliozę i jej burzliwy przebieg narażone są najczęściej młode osobniki, u starszych czworonogów zazwyczaj przebiega bezobjawowo.

Gronkowiec złocisty

Bakteria oporna na popularne antybiotyki, zmora szpitali, gdzie potrafi rozprzestrzeniać się z prędkością światła (szczególnie podatne na tę chorobę są osoby z obniżoną odpornością, leczone na inne schorzenia). Zakażenie gronkowcem może prowadzić do infekcji skórnych, zapalenia płuc, a nawet sepsy.

 

A co z jesiennymi infekcjami? Choć przeziębienie mogą złapać i ludzie, i psy, wirusy, które je wywołują u tych dwóch gatunków, są zupełnie inne. To dobra wiadomość, zwłaszcza w zbliżającym się sezonie chorobowym. Nawet, gdy dopadnie was osłabienie połączone z cieknącym nosem i kaszlem, możecie spokojnie zbierać siły przytulając się do ukochanego czworonoga. W przeciwieństwie do innych członków rodziny, jemu zarażenie nie grozi.

 

 

źródło:www.petmd.com