Choroba lokomocyjna psa

Psy często źle reagują na podróże samochodem. Dla wielu z nich jest to tak stresującym przeżyciem, że ciężko je zaciągnąć do pojazdu, a podczas podróży robią się agresywne i wymiotują. Można jednak temu zaradzić i sprawić, że pies będzie czerpał przyjemność ze wspólnych wojaży.

Źródło: Shutterstock

Merdający psi ogon na widok samochodu to marzenie każdego miłośnika psów i podróży. Taki efekt można uzyskać dzięki kilku prostym zabiegom Najważniejsze to nie tylko wyeliminowanie lęku i stresu wywołanego widokiem samochodu, ale wręcz spowodowanie, że auto przywoływać będzie psu na myśl zabawę i przyjemność.

Zaczynamy od wybrania ulubionych zabawek i przysmaków naszego pupila – przez jakiś czas będzie dostawał je tylko w pobliżu samochodu. Jeśli więc nasz pies uwielbia gumowe piłki, bawimy się nimi z nim tylko tuż przy zaparkowanym pojeździe, zostawiając jego drzwi otwarte. W końcu układamy je na tylnym siedzeniu, a podczas wspólnej zabawy wrzucamy kolejną do samochodu zachęcając pupila, żeby po nią poszedł (podobnie postępujemy z przysmakami). Ważne, żeby wszystkie drzwi pozostały w tym czasie otwarte. Pies powinien mieć możliwość opuszczenia samochodu w dowolnej chwili i ponownego wejścia do środka po ulubioną zabawkę lub smakołyk. Można jednak śmiało zachęcić go, żeby zabawił dłużej na tylnym siedzeniu.

Podczas kolejnych zabaw oswajających z samochodem powinniśmy urozmaicać je – najlepiej według wskazówek, stosując się do kolejnych dopiero gdy pies jest już zapoznany z poprzednimi etapami:

  • zamykając wszystkie drzwi samochodu z psem w środku, zostawiając go po chwili samego i wracając do niego zanim zacznie się denerwować – można poprosić kogoś, żeby przez cały czas pozostawał w tym czasie na miejscu kierowcy
  • uruchamiając kolejno światła, radio, opuszczając szyby samochodu
  • włączając silnik samochodu, ale nie ruszając go z miejsca, równocześnie próbując opuszczać pojazd na krótką chwilę
  • robiąc najpierw bardzo krótkie, a później coraz dłuższe wycieczki do szczególnie lubianych przez naszego pupila miejsc (ważne, żeby od czasu do czasu wyprawy te były naprawdę króciutkie)

Co ważne, jeśli pies ma skłonność do wymiotowania podczas jazdy, nie należy karmić go tuż przez podróżą. Dobrze też zamiast przekąskami, zająć jego uwagę zabawkami.