Chińczycy budują ubikacje dla psów

Niegdyś Azja kojarzyła się z miejscem, gdzie zwierzęta traktowane są głównie jako źródło taniej siły roboczej lub pożywienia. Tymczasem z biegiem czasu podejście do psów i kotów zmienia się w Państwie Środka czego przykładem są różne inicjatywy na rzecz czworonogów.

Publiczne toalety dla psów powstają w Chinach Publiczne toalety dla psów powstają w Chinach

W bardzo dynamicznie rozwijającym się chińskim mieście Shenzhen zbudowano już osiemdziesiąt bezpłatnych miejskich toalet przeznaczonych dla psów. Większość z nich powstała na obszarze dzielnicy Luohu. Dodatkowo w ciągu najbliższego roku planowane jest postawienie aż tysiąca psich ubikacji na terenie całej aglomeracji.. Dzięki temu na ulicach Shenzhen będzie czyściej. Toalety będą budowane głównie w pobliżu parków, dróg i najpopularniejszych miejsc, w których właściciele psów odbywają spacery ze swoimi pupilami.

Opinie na temat inicjatyw władz miasta Shenzhen są podzielone. Wielu Chińczyków uważa, że budowa tak dużej liczby ubikacji dla psów to marnowanie pieniędzy podatników. Inni twierdzą, że pomysł nie jest zbyt trafiony, gdyż rozpieszczone czworonogi szybko przyzwyczają się do tego, że podczas spaceru mogą w każdej chwili zamanifestować właścicielowi ochotę na załatwienie potrzeby fizjologicznej i potem ciężko będzie zmienić ten nawyk, a w pozostałych chińskich miastach nie ma aż tak bogatej infrastruktury sanitarnej przeznaczonej dla zwierząt. Niemniej zdecydowana większość właścicieli i miłośników psów wypowiada się na temat projektu bardzo pozytywnie.

Shenzhen jest miastem liczącym trzy i pół miliona mieszkańców położonym na południu kraju i graniczy bezpośrednio z Hongkongiem. Na terenie miasta znajduje się jeden z największych na świecie portów morskich. Ponadto Shenzhen jest jednym z najważniejszych centrów gospodarczych Azji. W centrum miasta znajduje się giełda papierów wartościowych. W Shenzhen swoje siedziby ma także kilka liczących się na świecie banków oraz firm z branży teleinformatycznej, między innymi ZTE i Huawei. Z kolei turyści licznie przyjeżdzają do miasta, aby odwiedzić parki rozrywki: Windows of the World i Happy Valley oraz jeden z największych w Chinach park typu safari, w którym można oglądać zwierzęta z okien samochodu. W pobliżu Shenzhen znajdują się także dwa osiemnasto dołkowe pola golfowe.

 

Źródło: Petside