Chcesz biegać z psem? Oto 6 porad dla ciebie!

Bieganie jest znakomitą formą rozrywki, ale też świetnym sposobem dbania o zdrowie. Coraz więcej osób chętnie angażuje się w jogging. Dlaczego by nie spróbować spędzać tego czasu wspólnie z psem? Pomysł świetny, jak jednak sprawić by był on zarówno efektywny, przyjemny i interesujący? Oto kilka wskazówek, które powinieneś wziąć pod uwagę.

Źródło: Shutterstock

PO PIERWSZE

1. Upewnij się, że twój pies jest zdrowy

Zanim rozpoczniesz waszą wspólną przygodę z bieganiem, sprawdź, czy oby na pewno twój pupil jest wystarczająco silny, zdrowy i ma na tyle kondycji, by bez przystanku zrobić z tobą określony dystans. W rozwiązaniu tej kwestii może pomóc wizyta w klinice i rozmowa z weterynarzem. Lepiej w końcu zapobiegać, niż wylądować tam po jakimkolwiek nieprzyjemnym fakcie.

Niektórzy eksperci mówią, że regularne bieganie nie jest wskazane dla psów poniżej 18 miesięcy życia. Jogging po twardych powierzchniach może mieć szkodliwy wpływ na rozwój i kondycję kości twojego pupila, jak podaje „Pets Amerikanki”.

 

PO DRUGIE

 2. Wybierz odpowiednią smycz i szelki

Często nawet spacer nie jest łatwym dla właściciela przeżyciem, a co dopiero bieg. Spokojne i jednostajne tempo, pod wpływem odruchów psiaka, szybko może przerodzić się w szarpanie – niezależnie od inteligencji i posłuszeństwa czworonoga.

Warto zainwestować wtedy w wysokiej jakości smycz, która pozwoli lepiej kontrolować jego ruchy. Niektóry biegacze chwalą sobie krótsze smycze, inni te bardziej rozciągliwe. Jednak większość podkreśla szczególną konieczność szelek i odpowiedniego pasa, o czym pisaliśmy już w naszym serwisie. Obroża, przy gwałtownym pociągnięciu, może spowodować niepotrzebne urazy u psiaka.

 

PO TRZECIE

3. Podstawowe komendy to konieczność

Nie tylko dodatkowe sprzęty pomogą kontrolować zachowanie psa. Zwierzęta są niesamowicie inteligentne i wrażliwe na działanie ludzi, na nasze słowa i emocje. Warto to wykorzystać i jeszcze zanim przystąpimy do wspólnego biegania, nauczmy naszego pupila podstawowych komend. Regularna i stanowcza komunikacja nie tylko pomoże podczas joggingu, ale też dodatkowo wzmocni więź pomiędzy nami, a zwierzakiem.

Źródło: Shutterstock
PO CZWARTE I PIĄTE

4. Nie karm psa tuż przed bieganiem

Biegacze wiedzą, że jedzenie przed treningiem to nie jest dobry pomysł. Pomimo różnic w budowie ludzkich i psich układów pokarmowych, podobnie nie wskazane jest to także u czworonogów. Wysiłek fizyczny zaraz po obiedzie wiąże się z dużym prawdopodobieństwem zwrotu wszystkiego, co jeszcze przed chwilą znajdowało się w żołądku.

Znawcy podkreślają też, żeby nie napełniać miski czworonoga od razu po biegu. Jego układ trawienny nie jest jeszcze gotowy do aktywnej pracy. Lepiej nagrodzić wtedy psiaka małą przekąską. O tym co wybrać, pisaliśmy więcej w naszym serwisie. Warto postawić na naturalne składniki.

5. Weź ze sobą wodę

Sami zapewne znacie zbawienny wpływ wody na organizm – zapobiega odwodnieniu, dodaje sił, łagodzi zmęczenie. Idąc na trening z psiakiem należy wziąć wodę dla nas obojga. Pamiętajmy jednak, że płyny powinniśmy podawać psu nie tylko wtedy, kiedy już widzimy język na jego brodzie i sam okazuje nam pragnienie. Uzupełnianie utraconej wody powinno być regularne.

PO SZÓSTE

6. Zacznij od krótszych dystansów

Niemal każdy psiak uwielbia aktywność fizyczną. Co jednak może zaskakiwać, łatwiej przychodzą im sprinty, niż równomierny długodystansowy bieg. Należy w związku z tym przyzwyczajać psa stopniowo do coraz to dłuższych tras. Krok po kroku będzie on w stanie zwiększać tempo i dystans. W okresie przygotowawczym postawmy też na zwiększoną ilość innych aktywnych rozrywek na świeżym powietrzu. Dzięki temu kondycja będzie rosła także i u nas!

Do joggingu przydadzą się:
 

Smycz do joggingu - znajdziesz tutaj
Pas do joggingu - znajdziesz tutaj
Butelka z miską 2w1 - znajdziesz tutaj

 

Źródło: „Pets Amerikanki”