Chyba nie ma na świcie dziecka, które nie marzyło by o posiadaniu psa. Jednak pies to duża odpowiedzialność, a jego utrzymanie trochę kosztuje o czym każdy rodzic doskonale to wie. Jest jednak kilka skutecznych sposobów, by przekonać rodziców do zakupu psa...
Jeśli marzysz o psie i właśnie zastanawiasz się, jak namówić rodziców na jego kupno, to wiedz, że tysiące dzieci na świecie każdego dnia staje przed tym samym problemem.
Przede wszystkim musisz sobie zadać pytanie, dlaczego tak naprawdę chcesz mieć psa. Czy dlatego, że twój ulubiony przyjaciel go posiada, czy tak bardzo kochasz zwierzęta, czy też doskwiera ci samotność?
Oczywiście nie przekonasz rodziców tłumacząc im, że większość twoich kolegów ma już psy. Trudno ci będzie także z nimi negocjować, jeśli do tej pory nie wypełniałeś obowiązków domowych typu ścielenie łóżka, wynoszenie śmieci, podlewanie kwiatów, czy sprzątanie po kolacji. Warto zatem na kilka miesięcy przed planowaną rozmową z rodzicami zacząć rzetelnie wywiązywać się z powierzanych ci przez nich zadań.
Powinieneś także dowiedzieć się, czy ktoś z domowników nie jest uczulony na sierść zwierząt. Jeśli tak, to nie ma nawet sensu podejmować dyskusji i lepiej od razu pomyśleć o innym mniej alergizującym zwierzątku, typu żółw lub rybki.
Zanim zaczniesz prosić rodziców o psa pomyśl też, czy twój pupil nie będzie skazany na samotność, gdy rodzice długo pracują, a ty jesteś w szkole. A co będzie, gdy przyjdą wakacje i będziesz chciał wyjechać na swój ulubiony obóz, czy kolonie? Pamiętaj, że rodzice o to mogą zapytać. Porozmawiaj, np. z dziadkami być może oni podczas twoich nieobecności będą mogli zaopiekować się psem. Możesz też zaproponować komuś bliskiemu kto ma już czworonoga, aby zaopiekował się twoim psem w zamian za opiekę nad jego zwierzakiem gdy będzie tego potrzebował. Taka wzajemna pomoc jest bardzo korzystna dla obu stron pod warunkiem, że psy się polubią i będą chciały przez kilka dni, czy tygodni spędzać czas pod jednym dachem.
Dobrym pomysłem aby siebie i rodziców przekonać, że jesteś gotowy na psa jest zgłoszenie się jako wolontariusz do schroniska lub fundacji zajmującej się dogoterapią. Nauczysz się tam opiekować zwierzętami, pielęgnować je i rozumieć ich zachowania. Będziesz wtedy czuł się potrzebny, nauczysz troskliwości i odpowiedzialności, a przede wszystkim przekonasz się, czy chęć posiadania psa nie była tylko chwilową zachcianką. Twoja zaś postawa wobec zwierząt, bezinteresowna pomoc i ciężka tym samym praca przy nich na pewno zostanie zauważona przez rodziców i będzie to mocny argument w rozmowie z nimi.
Jeśli jednak w twojej okolicy nie ma fundacji, ani schroniska, w których pracę mógłbyś się zaangażować, to wówczas spróbuj dorywczo opiekować się psem sąsiadów lub znajomych przez co najmniej kilka miesięcy. W ostateczności możesz także kupić sobie smycz i kilka razy dziennie wychodzić z nią na spacer bez względu oczywiście na warunki pogodowe panujące na dworze.Po takim eksperymencie, jeśli nadal będziesz czuł, że bardzo pragniesz mieć psa i jesteś gotów go pielęgnować, karmić, sprzątać po nim kupy, czy sierść z fotela, to idź śmiało i rozmawiaj ze swoimi rodzicami. Opowiedz im o swojej pasji do zwierząt, a w szczególności miłości do psów. Powiedz, jak bardzo pragniesz czworonożnego przyjaciela, który może wnieść w życie wszystkich domowników mnóstwo radości i bez którego obecnie czujesz się bardzo samotny. Nie zrażaj się jeśli rodzice początkowo powiedzą - nie! Oni też mają swoje racje, ale jeśli przekonasz ich, że warto ci zaufać, to wszystko przed tobą….
A zatem zanim zaczniesz męczyć rodziców o psa pamiętaj o tym, że:
- nie narażaj się! (bałagan, złe stopnie)
- jestem odpowiedzialny- pokażę to!
- spacery z psem sąsiadów
- a może wolontariusz w schronisku?
- dobry plan działania!
- nie zrażaj się trudnościami
Powodzenia! Trzymam kciuki!