Boże Narodzenie, pies i zakupowy szał

Wystarczy wyjrzeć za okno, przejść się ulicą, by świąteczny nastrój zagościł w naszych sercach. Kolorowe, pełne radości wystawy wciąż przypominają o nadchodzącym czasie Świąt Bożego Narodzenia. Przedświąteczna gorączka jest wszechobecna, udziela się nam niepostrzeżenie. Ale czy tylko my odczuwamy ten zgiełk i natłok emocji?


Źródło: shutterstock

Nasi psi czworonożni przyjaciele bardzo silnie przeżywają przedświąteczne zamieszanie. Co zrobić by ich odczucia były pozytywne? Jak przeżyć wspólnie, dobrze i bezpiecznie ten gorączkowy okres nie zapominając o potrzebach naszego psiaka?

Nikt nie chce czuć się samotny w tak wyjątkowych dniach, on również. Bardzo często myśląc o świętach, planując je, robiąc zakupy i gorączkowo biegając po sklepach zapominamy o naszym czworonogu. Nie poświęcamy już czasu na długie spacery, zabawę, pieszczoty.

Psy bardzo intensywnie wyczuwają nasze emocje, napięcie, zdenerwowanie czy nienaturalną euforię. Od razu wiedzą, że coś jest nie tak i próbują wszystkich sposobów by zwrócić na siebie uwagę. Ich pomysły są rozmaite, od śledzenia naszych ruchów wzrokiem do rozdzierania gazet. Oczywiście takie sposoby budzą w nas gniew i frustrację, obwiniamy psiaka za złe postępki i próbujemy im zapobiec, nie myśląc, że wina nie leży po stronie pupila, tylko po naszej. Staramy się ograniczyć psu przestrzeń, zamykamy go w pokoju, w łazience, a to powoduje u pupila silny stres. 

Zamiast tego, włączmy naszego pupila w przygotowania do świąt. Zawsze możemy zabrać go ze sobą na zakupy, pod warunkiem, że jedno z nas jest w stanie zaopiekować się psiakiem, gdy my wejdziemy do sklepu! Pozwólmy na obwąchanie siatek z nowymi rzeczami. Dla psa to doskonałe ćwiczenie, które go odpręża i rozładowuje nagromadzone emocje. Zabierzmy psa na sanki, ulepmy wspólnie bałwana, w którym można pochować smakołyki. Taki spacer z tropieniem zdecydowanie wyciszy nadmiar energii. Pokazujmy psom nowe zapachy, dźwięki i kształty, angażujmy jego zmysły. Dzięki temu unikniemy konfliktów, a nasz psiak czynnie uczestnicząc w tym cały świątecznym zgiełku będzie szczęśliwy i spełniony, tak po psiemu.