Bohaterski pies z Bombaju

W wielu katastrofach i kataklizmach bohaterskie zwierzęta pomagają uratować życie wielu ludziom. Dlatego gdy z czasem same muszą odejść z tego świata, o ich śmierci informują media na całym świecie. Takim właśnie legendarnym czworonogiem był labrador o imieniu Zanjeer, który stał się narodowym bohaterem Indii.

 

Labradory to bardzo inteligentne i przyjazne ludziom psy Labradory to bardzo inteligentne i przyjazne ludziom psy Źródło: fot. Natalia Karpińska, www.facebook.com/karpinska.picture

Zanjeer ratował rannych w zamachach terrorystycznych, które miały miejsce w Bombaju w 1993 roku. Zginęło w nich 257 osób, a 713 zostało rannych. Ofiar śmiertelnych byłoby znacznie więcej gdyby nie dzielna postawa ratowników i psa ratowniczego Zanjeera. Dzięki jego pracy kilka tysięcy osób przeżyło pomimo ogromnych zniszczeń i spustoszenia spowodowanego przez wybuchy. Pies odnalazł także trzy ukryte bomby, które zabezpieczono zanim zdążyły eksplodować. Ponadto podczas całej swojej służby w jednostce policyjnej w Bombaju wykrył ładunki wybuchowe o łącznej wadze ponad trzech ton, sześćset detonatorów, prawie 250 granatów ręcznych i ponad 6000 sztuk amunicji.

Psy służą w jednostce policyjne w Bombaju od 1959 roku. Początkowo zatrudniono jedynie trzy dobermany, ale gdy okazało się, że są bardzo skuteczne do zespołu dołączyły kolejne czworonogi. Obecnie jest ich w sumie kilkanaście i oprócz dobermanów znajdują się wśród nich także owczarki niemieckie i labradory. Psy tych ras służą także w podobnych jednostkach na całym świecie i są niezwykle skuteczne podczas wykrywania niebezpiecznych ładunków, różnego rodzaju substancji chemicznych, zaginionych osób oraz prowadzeniu akcji ratunkowych.

Zanjeer zmarł w listopadzie 2000 roku i został uroczyście pochowany w Indiach. Ze wzlędu na dwudziestą rocznicę tragicznego zamachu, jego historię przypominają media na całym świecie. W samym Bombaju pies stał się lokalnym bohaterem.

 

Źródło: Global Animal

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem