Bierzemy się za szkolenie psa

Jak przygotować się do szkolenia psa? Co będzie nam potrzebne? Od czego zacząć? Jak, gdzie i kiedy ćwiczyć by osiągnąć zamierzone efekty? Dobre szkolenie wymaga fachowej wiedzy, ale nie oznacza to, że sami nie możemy go zacząć. Wystarczy dokładnie określić, czego szukamy.

Źródło: shutterstock

Wiedza to podstawa

Zanim przystąpimy do szkolenia psa koniecznie musimy zdobyć rzetelną wiedzę na temat psów. Aby je szkolić musimy je rozumieć, umieć się z nimi porozumiewać oraz wiedzieć w jaki sposób się uczą. Poczytajmy na ten temat w internecie i książkach.

Jeśli już zdobędziemy wiedzę możemy przystąpić do szkolenia. Szkolenie chociaż jest łatwym procesem to wymaga wiele wysiłku i czasu. Nie liczmy na szybkie efekty. Małymi kroczkami i cierpliwością osiągniemy zamierzony cel. Nauka psa powinna być dostosowana do jego możliwości fizycznych i psychicznych. Inaczej pracujemy ze szczeniakiem, a inaczej z dorosłym psem. Podobnie jest z rasami psów. Psy rasowe były przeważnie selekcjonowane do wykonywania ściśle określonych zadań. Dlatego te ich osobliwe cechy i predyspozycje musimy uwzględnić w procesie szkolenia, pamiętając że jedne ćwiczenia będą szły gładko, a inne mogą wymagać większej pracy.

Samodzielne szkolenie psa jest trudne szczególnie dla tych, którzy nigdy się tym nie zajmowali. Dlatego powinniśmy posiłkować się najlepszymi materiałami mającymi pomóc nam w przeprowadzaniu ćwiczeń. O wiele bardziej wartościowe są filmy szkoleniowe, na których widać cały przebieg ćwiczeń, krok po kroku. Z książek korzysta się dużo trudniej, ale warto po nie sięgać, ponieważ często zawierają informacje na temat popełnianych błędów lub problemów pojawiających się w trakcie ćwiczenia. Często omawiają kilka technik uczenia jednego zachowania, jeśli jedna metoda zawodzi możemy spróbować innej.

Do samodzielnego szkolenia psa potrzebujemy kilku rzeczy:
1. Oczywiście psa :).
2. Skryptu, filmu lub książki, z której dowiemy się jak wykonywać poszczególne ćwiczenia.
3. Akcesoriów do szkolenia. Potrzebne będą nam: obroża, szelki, 3 metrowa smycz (najlepiej taka z regulowaną długością), linki: 5 i 10 metrowa, saszetka na smakołyki, zabawki (piłeczki, szarpaki i in.), aporty, wkrętak/palik do uwiązania psa, pojemniki na smakołyki (które ustawimy w strategicznych miejscach w domu, by nagradzać psa spontanicznie, przy wyłapywaniu pożądanych zachowań), smakołyki do szkolenia (różnej smakowitości, może być też karma), klata dla psa, legowisko, target (wskaźnik);
4. Nagród – czyli wszystkiego tego czego pies w danej chwili pożąda, a mogą to być: zabawki, zabawa, przejście przez drzwi, wyjście z samochodu, pieszczoty, pochwały słowne, uwaga właściciela, smakołyki, gryzaki, jedzenie, możliwość pobawienia się z innymi psami.
5. W późniejszych etapach szkolenia, przydadzą się statyści psi i ludzcy, który będą tworzyć rozproszenia dla psa.
6. Planu szkolenia.
7. Cierpliwości i pozytywnego nastawienia!

Wbrew pozorom zabawki i zabawa to bardzo ważne narzędzie szkoleniowe. Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska
Plan szkolenia i akcesoria
Gdy już mamy gotowy plan, kupmy to czego potrzebujemy do szkolenia oraz zabawki i smakołyki, te też możemy przygotować sami.

Lista nagród
Jeśli chodzi o nagrody to zastanów się co lubi twój pies i zrób z tego listę. Mając taką listę dostrzeżesz  jak wiele nagród możesz wykorzystać w codziennym szkoleniu psa i pozwól mu na nie zarabiać swoim posłuszeństwem i wykonywaniem komend. Jeśli wśród ulubionych zajęć psa znalazło się gonienie kotów to postrzegaj to jako konkurencję. Musisz sprawić, abyś to ty i twoje nagrody były dla psa najatrakcyjniejsze, bardziej pożądane niż przypadkowe zabawy. Oprócz listy nagród warto obok wypisać czego pies nie lubi, czego się boi, by móc mu pomóc i wspierać. Twój pies w twojej obecności musi czuć się bezpiecznie.

Przykład:

Co lubi mój pies

Czego nie lubi mój pies

Zabawki szczególnie nowe, piszczące, gumowe, materiałowe, piłki, szarpaki, frisbee, patyki

Obcych ludzi

Bieganie za wyrzuconym przedmiotem

Nowych, zatłoczonych miejsc

Gryzaki

Windy

Smakołyki

Separacji

Przeciąganie

Agresywnych psów

Zabawę w zapasy

Mocno pobudliwych psów

Zabawę w ganianego

Ciasnych przejść

Zabawy z psami

Przejścia dla pieszych

Rozrywanie pudełek, papieru, maskotek

Hałasu

Bieganie, skakanie

Samochodów

Spacery

 

Bliskość właściciela

 

Uwagę właściciela

 

Drapanie po Bruchu

 

Pieszczotliwe słowa

 

Szczekanie na ludzi

 

Itp.


Nie myśmy o szkoleniu jak o rygorystycznej tresurze zwierzęcia cyrkowego. Szkolenie oparte na pozytywnych metodach jest przyjemne zarówno dla psa jak i dla nas. Jeśli będziesz w ten sposób pracował z psem, proces nauki będzie przebiegał łatwiej i szybciej będzie przyjemniejszy dla szkolącego i szkolonego. Pies zarobi na nagrody, a my zdobędziemy satysfakcję z efektu jego wyszkolenia.