Biegunki tła pokarmowego

Pojawienie się biegunki jest zazwyczaj dla właściciela zwierzęcia powodem do zmartwień. Nie tylko jest to sprawa kłopotliwa (częste wychodzenie z psem, brzydki zapach z kuwety kota, często nietrzymanie kału i brudzenie w domu), ale może też prowadzić do poważnego odwodnienia. Szczególnie szybko dzieje się to u szczeniąt, kociąt oraz dorosłych psów małych ras. Biegunka może być objawem nie tylko zaburzeń trawienia, ale też chorób narządowych.

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/?image_type=&cat=&min_width=&min_height=&q=pies&order=popular

Na prawidłowy przebieg procesu trawienia i wchłaniania ma wpływ praca całego układu pokarmowego. W przypadku zaburzeń którejkolwiek z jego części mogą pojawić się biegunki, wymioty lub wzdęcia. Czynniki biorące udział w powstawaniu biegunek możemy sprowadzić do diety, pasożytów, zakażeń bakteryjnych i wirusowych, niewydolności trzustki, niedrożności przewodu pokarmowego,zapaleń wątroby i trzustki

W tym artykule skupimy się na roli diety. Zbyt wysoka zawartość tłuszczu w jedzeniu powoduje szybsze przechodzenie treści pokarmowej przez jelita i uniemożliwia jej prawidłowe strawienie. Karmy niskiej jakości zawierają duże ilości tłuszczu, ponieważ poprawia on walory smakowe. Warto więc zainwestować w pokarm dobrej klasy.

Duża ilość włókna pokarmowego przyśpiesza perystaltykę i może powodować biegunkę. Należy więc ograniczać podawanie zwierzętom świeżych owoców i warzyw, które są bogate w ten składnik.

Dieta może być przyczyną biegunek również w przypadku występowania nietolerancji pokarmowej. Większość zwierząt domowych nie trawi znacznych ilości laktozy. Powinno się więc unikać pojenia mlekiem i produktami pochodnymi (np. jogurtami).

W przypadku wystąpienia biegunki u otyłego zwierzęcia powinniśmy się zastanowić, czy nie mamy do czynienia ze zwykłym przekarmianiem. Układ pokarmowy nie jest w stanie przeprowadzić prawidłowego trawienia nadmiaru jedzenia. Podawanie mniejszych porcji częściej powinno rozwiązać problem.

Biegunka może się też zdarzyć przy nagłej zmianie formy jedzenia z mokrego (puszkowego) na suche albo odwrotnie, a także przy zmianie producenta karmy lub gdy pozwolimy zwierzęciu zjeść resztki naszego obiadu.

Leczenie biegunek pokarmowych polega w pierwszej kolejności na wprowadzeniu jednodniowej głodówki. Pomocne może okazać się podanie węgla leczniczego kupionego w aptece (6 – 10 tabletek na zwierzę pokruszyć w niewielkiej ilości pokarmu lub podać strzykawką bezpośrednio do pyska). Istnieją także specjalne pasty zawierające naturalne składniki hamujące perystaltykę, uzupełniające tracone elektrolity i przywracające funkcje prawidłowej flory bakteryjnej. Preparaty te są do kupienia w lecznicach weterynaryjnych.