Biegunki i luźne stolce

Zdarza się, że właściciele psów i kotów często mylą biegunki z luźnymi stolcami. Termin "luźny stolec" oznacza oddawanie rozluźnionego, nieuformowanego kału kilka razy w ciągu dnia. Natomiast "biegunką" określa się oddawanie kilka - kilkanaście razy w ciągu dnia wodnistego, tryskającego pod ciśnieniem kału.

Źródło: iStock

O ile luźne stolce mogą być oznaką niezbyt skomplikowanych nieżytów przewodu pokarmowego, sytuacji stresogennych lub przejściowych niestrawności to biegunki zwykle oznaczają bardziej poważne i niebezpieczne schorzenie. Biegunki doprowadzają w bardzo szybkim tempie do odwodnienia organizmu, co pociąga za sobą całą lawinę patofizjologicznych procesów, które mogą być bardzo niebezpieczne dla życia zwierzęcia.

W przypadku luźnych stolców psa trzeba przegłodzić, nieraz nawet przez dobę. Jednocześnie powinien on mieć dostęp do wody. Najlepiej przegotowanej ze szczyptą soli. Woda powinna być podawana częściej, za to w mniejszych ilościach. Doraźnie można pomóc cierpiącemu psiakowi podając węgiel leczniczy, Lakcid i np. Smectę. Jeśli sytuacja zacznie się normalizować, nie będzie konieczna wizyta u lekarza.

Natomiast w przypadku biegunek trzeba niezwłocznie szukać pomocy u lekarza weterynarii. Niezbędne będzie, bowiem uzupełnienie strat wodno – elektrolitowych poprzez kroplówki, konieczne będzie podanie leków spowalniających perystaltykę jelit i działających rozluźniająco na mięśniówkę gładką. Konieczne też będzie podanie osłony antybiotykowej i być może środków przeciwkrwotocznych. Dla ustalenia przyczyny niezbędne mogą być badania dodatkowe jak badanie krwi z próbami wątrobowymi, badanie kału określające poziom trypsyny w kale, badanie kału w kierunku parazytologicznym, wykonanie badania mikrobiologicznego, czy wykonanie speed testów w kierunku chorób wirusowych. Konieczny będzie także dokładny wywiad lekarski w odnoszący się do diety.

Przyczyn biegunek u psów i kotów jest bardzo wiele. Najczęściej jest to wynik:

  • Zakażeń bakteryjnych zarówno bakteriami tlenowymi jak i beztlenowcami. Od pewnego czasu w gabinetach weterynaryjnych spotyka się coraz więcej zakażeń przewodu pokarmowego psów i kotów na tle beztlenowców.
  • Zakażeń wirusowych układu pokarmowego psów np. parwowiroza, koronawiroza, choroba Rubarth’a. Zaś u kotów np. panleukopenia.
  • Alergii i nietolerancji pokarmowych.
  • W przypadku długotrwałych i nawracających kłopotów żołądkowo – jelitowych warto pokusić się o badanie kału w kierunku pasożytów jelitowych.
  • Koniecznie trzeba zastanowić się na prawidłowością podawanej diety, ponieważ przyczyną biegunki może być podawanie mleka, gwałtowna zmiana diety, podawanie resztek obiadowych.
  • Wreszcie przyczyną biegunki może być zatrucie toksyczne. Jeśli mamy tego typu podejrzenia do lekarza zabieramy oprócz chorego psa opakowanie po specyfiku, jaki być może spożył pies. Częstokroć jest to niezbędne, aby pies dostał odtrutkę lub specyfiki neutralizujące truciznę.

Zobacz także: