Bezpieczne psy, czyli wszystko o kleszczach

Drogie właścicielki, drodzy właściciele psów,

zabawy, szaleństwa i przytulanie psów – to sprawia nam najczęściej radość, gdy nasze czworonogi mają piękną sierść oraz zdrową skórę. Jednak wiosną i latem coraz częściej pojawiają się u nich pasożyty skórne. W tym czasie nasi pupile spędzają sporo czasu na łonie natury. I właśnie tam dochodzi do konfrontacji z pasożytami skórnymi. Ich ugryzienie wywołuje nie tylko silne swędzenie, lecz powoduje także zapalne zmiany skórne oraz zagrażające życiu choroby. Zmiana klimatu, jak również inne czynniki przyczyniły się w ostatnich latach do tego, że w naszej szerokości geo- graficznej występuje wyraźnie więcej pasożytów, ale jednocześnie obserwuje się częstsze przypadki zachorowań wywołanych przez pasożyty egzotyczne. Pasożyty mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt oraz ludzi.

Źródło: pixabay.com

Kleszcze

Kleszcze są nie tylko odrażające, lecz zarażając człowieka lub zwierzę mogą również przenosić groźne choroby. Ich wzmożone występowanie obserwuje się zwłaszcza w okresie od kwietnia do października, kiedy to utrudniają życie wielu właścicielom i ich czworonogom.

Kleszcze potrafią złożyć jednorazowo do 3 000 jaj i ssać krew swojego żywiciela w każdym stadium rozwoju aż do postaci dorosłej. Jeśli kleszcz zdążył już opić się krwią, można go łatwo dostrzec. Wcześniej trudno go zauważyć gołym okiem, gdyż ma zaledwie kilka milimetrów.

Mylnym jest szeroko rozpowszechnione przekona- nie, że kleszcze spadają z drzew. Żyją one na krzewach oraz w trawach i zarażają przechodzące w tych miej- scach zwierzęta bądź ludzi. O tej porze roku zaleca się dokładne kontrolowanie psa pod kątem kleszczy po każdym spacerze.

Gatunki kleszczy i skutki zakażenia

Na całym świecie znanych jest wiele gatunków kleszczy. Z upływem czasu pojawiają się w naszym kraju coraz częściej nowe gatunki kleszczy z zagranicy. Najpowszechniej spotykanym gatunkiem w Polsce jest kleszcz pospolity (Ixodes ricinus). Inne, nieco rzadziej występujące lub przywiezione z urlopu to kleszcz jeżowy (Ixodes hexagonus), kleszcz łąkowy (Dermacentor reticula-tus) oraz kleszcz psi (Rhipice-phalus sanguineus).

Do groźnych chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza, erlichioza, babeszjoza.

Są to choroby odkleszczowe, których przebiegom często towarzyszą wysoka temperatura i poważne, ogólne symptomy. Należy pamiętać, że różne czynniki zakaźne przenoszone przez te pasożyty przekazywane są dopiero po upływie określonego okresu czasu (np. borelioza po upływie 24 godzin). Niektóre z tych chorób, nieleczone, mogą w przeciągu kilku dni stanowić zagrożenie dla życia twojego czworonoga.

Źródło: pixabay.com
Jak usunąć kleszcza

Jeśli znajdziesz kleszcza na skórze swojego psa, należy go jak najszybciej usunąć za pomocą przyrządu do usuwania kleszczy lub – jeśli nie czujemy się pewnie, niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. W tym celu należy go uchwycić za główkę (a nie za odwłok), ponieważ w przeciwnym razie, poprzez ściśnięcie zarazki mogą przedostać się do krwi czworonoga.

Dlatego trzeba złapać go szczelnie za aparat gębowy przy skórze i wykręcić. Nieważne czy w prawo, czy w lewo, ponieważ kleszcz nie jest zakończony gwintem.

Na rynku dostępne są smakowite tabletki do żucia zwierające substancję czynną, która poprzez krew psa dociera do pasożyta zabijając go.

Godne polecenia są te zawierające niewielką dawkę substancji czynnej, zapewniające kompleksową ochronę.

O szczegóły zapytaj lekarza weterynarii!

Źródło: Materiały Zoetis Polska sp. z o.o.