Bezpieczna zabawa z psem

Pies nie jest zabawką. Tak samo jak człowiek myśli, czuje i... potrafi się poważnie zdenerwować. Człowiek gdy jest zły krzyczy i bije – pies może kłapnąć zębami. Jak bawić się z pupilem, aby było to miłe i dla zwierzaka, i dla człowieka?

Zabawa ma być przyjemna dla dziecka i psa Zabawa ma być przyjemna dla dziecka i psa Źródło: shutterstock

Nie uciekaj przed psem

Nigdy nie baw się z psem sam na sam. Jeśli w pobliżu nie ma dorosłych – lepiej nie zaczepiaj psa. I pamiętaj – nigdy przed nim nie uciekaj. Instynkt zwierzaka może okazać się silniejszy jak rozsądek. Pies może poczuć, że jeśli uciekasz, to jesteś jego ofiarą i zaatakuje nawet ukochanego domownika.

 

Obcy pies

Kiedy obcy pies się zbliża musisz stać bez ruchu i zaczekać na dorosłych. Nagła ucieczka lub krzyk wystraszy psa i może on ugryźć. Nie patrz psu prosto w oczy, ponieważ jest to dla niego sygnałem do ataku. Nie wykonuj żadnych szybkich ruchów.

 

Cisza i spokój

Nawet spokojnego pupila nie należy denerwować i wyprowadzać z równowagi. W jego otoczeniu nie należy krzyczeć, biegać i wymachiwać w jego stronę rękami lub nogami, a przede wszystkim udawać, że się go bije. Pies nie rozumie, że miecz, którym go kujesz jest papierowy i że to tylko zabawka!

Nie należy także wymachiwać kijem, ani czymkolwiek rzucać w psa. Nawet grad papierowych kulek może go wystraszyć. Pies poczuje się zagrożony i nie będzie wiedział, że to zabawa.

 

Zostaw psią miskę

Psy nienawidzą, gdy ktoś im przeszkadza w jedzeniu. Nigdy nie zabieraj mu miski, ani jedzenia. Nie wyciągaj także ręki po zabawkę, którą właśnie gryzie. Psy nie szanują dzieci tak mocno, jak ich rodziców. Nawet jeśli dorośli mogą na psa krzyknąć lub zabrać mu zabawkę, nie znaczy to, że ty także możesz.

Źródło: shutterstock
 Nie możesz także przeszkadzać psu w odpoczynku albo wchodzić na jego ukochane posłanie czy do budy. Psie legowisko to jego bezpieczna kryjówka, której psiaki energicznie bronią.

 

Nie przytulaj psa

Większość psów lubi przytulanie, ponieważ nauczyła się tego będąc szczeniakiem. Niektóre psiaki są jednak do tego zupełnie nieprzyzwyczajone i mogą przytulanie przez człowieka źle zrozumieć. Psy obejmują się łapami w trakcie walki. Jeśli przytulasz psa, to może on poczuć się zagrożony i pomyśleć, że chcesz z nim walczyć.