Bezpieczna i bezstresowa podróż z psem

Podróż z psem może przysporzyć tyle samo radości, co stresu, zarówno nam jak i naszemu pupilowi. Niektóre psy wprost uwielbiają podróżować w samochodzie, podczas gdy inne niesamowicie się stresują, gdyż kojarzy im się to jednoznacznie – z wizytą u weterynarza. Bez względu jednak na stosunek naszego psa do podróży autem, powinniśmy zadbać o jego bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy.

Źródło: travall.com

Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które pomagają przystosować pojazd do transportu zwierząt. Producenci oferują nam takie akcesoria jak pasy bezpieczeństwa dla psa, specjalne klatki transportowe, maty, szelki, transportery itp. Należy jednak pamiętać o tym, że dobór tego typu produktów to kwestia bardzo indywidualna i coś, co świetnie sprawdzi się w aucie naszego znajomego, niekoniecznie będzie odpowiednie w naszym przypadku. Wybierając akcesoria dla transportu psa, trzeba przede wszystkim dopasować je do naszego pojazdu, jak i gabarytów pupila. Dla przykładu, klatka  może sprawdzić się przy przewożeniu pekińczyka czy yorka, ale już owczarek niemiecki potrzebuje specjalnej kratki oddzielającej.

 Trzeba też pamiętać o tym, że istnieją produkty, które poprawiają komfort transportu, ale nie mają większego wpływu na jego bezpieczeństwo. Miękka mata i specjalne, podróżne legowisko z pewnością zapewni wygodę naszemu psu, ale nie będzie stanowić żadnej ochrony w przypadku np. gwałtownego hamowania lub kolizji. Dlatego akcesoria dla transportu psa należy wybierać świadomie, mając na uwadze to, jak wielkie znaczenie ma nie tylko komfort jazdy, ale i jej bezpieczeństwo. Na szczęście istnieją akcesoria, które świetnie łączą obie te kwestie.

Przykładem takich rozwiązań są specjalne kratki oraz przegrody do bagażnika dla psów, które znaleźliśmy tutaj. Na rynku znajdziemy z pewnością duży wybór kratek uniwersalnych, jednak warto zainwestować w te tworzone na wymiar, gdyż spełnią lepiej swoją rolę i zapewnią wyższy poziom bezpieczeństwa. Pozwolą nie tylko zorganizować przestrzeń ładunkową bagażnika, ale przede wszystkim przystosować ją do wygodnego i bezpiecznego transportu naszego psa. Kratka tworzy barierę pomiędzy siedzeniami a bagażnikiem, a jej solidna konstrukcja jest w stanie wytrzymać napór obiektu o masie 30 kg przy prędkości pojazdu 80 km/h.

 

Mimo tego, że kratka skutecznie separuje, daje jednocześnie możliwość przemieszczania w wydzielonej przez nią przestrzeni. Dzięki temu  pies może nadal cieszyć się podróżą, gdyż zachowuje pełną swobodę ruchu, łatwy dostęp do okna auta i możliwość obserwowania pasażerów. Dodatkowo, świadomość, że przebywa on w specjalnie wydzielonym miejscu i nie będzie przeszkadzał  w prowadzeniu auta,  znacząco wpływa również na nasz komfort psychiczny.  Nie trzeba też z pewnością nikomu przypominać, że obowiązkiem kierowcy jest transport  psa w taki sposób, aby nie stwarzał on zagrożenia poprzez np. przechodzenie na przednie siedzenia, rozpraszanie kierowcy, czy ograniczanie widoczności. Aby więc uniknąć mandatu karnego warto upewnić się, że nasz pupil podróżuje prawidłowo.

Świetnym uzupełnieniem kratki jest przegroda, która pozwala na podzielenie komory bagażnika na pół. Jest to szczególnie pomocne podczas np. rodzinnego wyjazdu na wakacje. Dzięki przegrodzie z łatwością oddzielimy przestrzeń dla psa od reszty bagażnika, w której możemy umieścić np. bagaż czy sprzęt sportowy. Zarówno kratkę, jak i przegrodę jest bardzo łatwo zainstalować i zdeinstalować. Żaden z tych elementów nie jest montowany w  aucie na stałe i to my decydujemy, kiedy ich potrzebujemy. Oznacza to, że raz zainstalowana kratka lub przegroda może być dowolną ilość razy usuwana i ponownie instalowana. Co więcej, montaż tych akcesoriów nie wymaga żadnych modyfikacji wnętrza  auta i nie pozostawia  widocznych śladów. Kratki i przegrody są wyjątkowo odporne na zniszczenia, produkowane są bowiem z wysokiej jakości stali. Można więc być pewnym, że  pies tak łatwo ich nie zniszczy, ani nie podrapie. Dodatkowo, kratka rozwiązuje problem sierści na tapicerce czy śladów łap na siedzeniach, gdyż nie pozwala psu na wędrowanie po całym wnętrzu auta.