Odblaskowe bezpieczeństwo

Jeżeli chcemy, by nasz pies był bezpieczny w każdych warunkach, oprócz czipa czy identyfikatora, które każde zwierzę powinno posiadać, dobrze jest wyposażyć go również w odblaskowe i świecące gadżety. Odblaski sprawią, że stanie się widoczny dla kierowców podczas wieczornych spacerów po mieście, a dzięki światełkom łatwiej znajdziemy go w ciemnym lesie lub na plaży, gdy pójdziemy oglądać zachód słońca.

Źródło: http://www.trixie.de

Jeżeli chodzi o elementy odbijające światła samochodów, najprostszym rozwiązaniem byłoby kupienie obroży, szelek i smyczy,  które mają już wszyte odblaski. Przy skompletowanych już akcesoriach, których nie mamy ochoty zmieniać,  możemy skorzystać z propozycji firmy specjalizującej się w produkcji akcesoriów dla psów zaprzęgowych, czyli na przykład odblaskowych, zapinanych na rzepy opasek na łapy psa. Produkty te szyte są na zamówienie, dobrane do obwodu psiej łapy, bardzo lekkie i pozbawione jakichkolwiek twardych elementów. Dodatkowo posiadają bardzo mocne odblaski których wersję kolorystyczną możemy wybrać sami, podobnie zresztą jak kolor samych opasek. Fluorescencyjny komplet na łapki to wydatek rzędu 16 złotych.

Inną możliwością, zwiększającą bezpieczeństwo naszego psa, jest zakup odblaskowej bandanki, którą założymy mu na szyję. Chusty te dostępne są w trzech rozmiarach, a ich koszt wynosi od 10 do 15 złotych. Zapinane są zazwyczaj na rzepy, wykonane z poliestru w mocnym, neonowym kolorze i dodatkowo ozdobione aplikacjami z odblaskowego materiału.

Psy towarzyszące często wyposażone są w szelki lub kamizelkę z odblaskami. Źródło: Shutterstock

Właściciel psa pracującego w nocy, może ubrać go w kamizelkę odblaskową dostępną w czterech lub pięciu (w zależności od producenta) rozmiarach. Kamizelki podobnie jak chustki, wykonane są  zazwyczaj z poliestru i posiadają dwa regulowane zapięcia w postaci rzepów lub zatrzasków na brzuchu i na szyi psa. Są dostępne w kolorze żółtym, niebieskim lub pomarańczowym i zawierają dodatkowe aplikacje  wykonane z odblaskowego materiału lub naszyte odblaskowe taśmy. Możemy również kupić kamizelkę ochronną wyposażoną w ocieplaną podszewką. Produkty te kosztują od 30 do 60 złotych.

Jeśli lubimy zaś nocne przygody w lesie lub na łąkach, zainwestujmy w migające światełka LED. Najtańsze z nich kosztują już około 10 złotych. Standardowe, ładnie wykonane i odporne na działanie wody lampki możemy nabyć za mniej więcej 35 złotych. Interesujące są zwłaszcza produkty posiadające dwa typy zapięcia, dzięki którym dioda będzie mogła zostać przypięta nieruchomo na klips do obroży czy paska psich szelek lub też luźno wisieć na kółeczku, do którego zazwyczaj przyczepiamy smycz. Producenci proponują również światełka w różnych kolorach i z dwoma trybami świecenia w każdej lampce – migającym lub stałym, do wyboru. Jeżeli zaś chcemy zainwestować w najbardziej profesjonalne produkty, używane przez wojsko oraz służby ratownicze, będziemy musieli wydać około stu złotych uzyskując w zamian gwarancję, że lampka pozostanie wodoodporna do głębokości 100 metrów, zachowa sprawność nawet w największe mrozy, tj. nawet do temperatury minus 40 stopni Celsjusza, a jej światło będzie widoczne z odległości pięciu kilometrów.