Bezdomne koty w amerykańskich więzieniach

Amerykanie opracowali program o nazwie “Cuddly Catz”, który pozwala ratować przed uśpieniem agresywne koty, a jednocześnie poprawia komfort życia ludzi osadzonych w zakładach karnych.

Źródło: Shutterstock

Od wielu lat prowadzi się różnego rodzaju terapie z wykorzystaniem spokojnych, pogodnych i przyjaźnie nastawionych do ludzi kotów, które pomagają chorym w walce z różnego rodzaju dolegliwościami, niepełnosprawnością oraz zaburzeniami emocjonalnymi. Zdaniem psychologów dzięki umożliwieniu dwóm osadzonym opieki nad agresywnymi kotami po pierwsze udało się oswoić trudne do poskromienia mruczki, a po drugie udało się rozbudzić u więźniów uczucie empatii i odpowiedzialności. 

Bohaterką tej opowieści jest kotka o imieniu Natalia, która przez kilka lat przebywała w niewielkim pomieszczeniu z innymi kotami. W efekcie jej emocje zostały poważnie zaburzone. Nic dziwnego, że trudno było zdobyć jej zaufanie, gdyż kotka warczała i syczała na każdego, kto próbował się do niej zbliżyć. Jedna z rodzin podjęła się adopcji, ale szybko oddała kotkę z powrotem do schroniska, gdyż nie była w stanie poradzić sobie z agresją Natalii.

Tymczasem dwóch osadzonych, przebywających w więzieniu w Yocult w stanie Waszyngton, dzięki opiece nad krnąbrną kotką częściej niż do tej pory opuszczają celę. Dodatkowo muszą współpracować ze sobą, aby osiągnąć zamierzony cel. Joseph Walker i Joseph Contreras na zmianę dbają o Natalię, a efekty ich starań są wyraźnie widoczne. Kotka co prawda od czasu do czasu jeszcze warczy, ale nie syczy, a przede wszystkim nie ucieka, pozwala się czesać, a nawet wziąć na ręce. Dzięki temu za kilka miesięcy będzie mogła trafić do nowego domu. Do więziennych warunków bardzo dobrze zaadoptowała się także inna długowłosa kotka o imieniu Clementine, której opiekunem jest więzień Richard Amaro.

Ze względu na dotychczasowy udany przebieg programu, władze więzienia mają zamiar zapoznać kolejnych osadzonych z czterema nowymi mruczkami. Oczywiście pierwszeństwo w opiece nad kotami uzyskają Ci więźniowie, którzy wykazywali się w ostatnim okresie dobrym zachowaniem i nie sprawiali żadnych problemów dyscyplinarnych.

Podobne programy wprowadzono do tej pory z bardzo dobrym skutkiem w kilku innych zakładach karnych na terenie Stanów Zjednoczonych zlokalizowanych w Alabamie, Indianie, Kalifornii, Kolorado i Tennessee.

 

Źródło: Global Animal