Badania DNA kotów mogą pomóc w leczeniu ludzi

Amerykańscy naukowcy prowadzą intensywne badania kodu genetycznego kotów. Jeśli wyniki ich prac będą obiecujące, już wkrótce mogą pojawić się nowe medykamenty przeznaczone dla ludzi cierpiących na ciężkie, chroniczne choroby takie jak cukrzyca czy astma. Prace nadzorują eksperci z uniwersytetu w Missouri.

Kod genetyczny kotów wciąż kryje wiele tajemnic Kod genetyczny kotów wciąż kryje wiele tajemnic Źródło: justphotographer.com

Celem projektu o nazwie 99 Lives jest szczegółowe opisanie 20 000 genów, co pozwoli na określenie w jaki sposób konkretne geny wpływają na kolor futra, oczu i powstawanie popularnych chorób u mruczków. Dotychczasowe badania kodu DNA skupiały się przede wszystkim na psach. Tymczasem koty były w nich traktowane po macoszemu. Dzięki inicjatywie naukowców z University of Missouri skrupulatnie przebadanych zostanie 99 mruczków. Do tej pory do laboratorium dostarczono tkanki czterdziestu kotów. Każdy opiekun mruczka może zgłosić swojego pupila do nowatorskich badań. Po pobraniu krwi, odczytany zostanie genom zwierzaka. Niestety koszt udziału w projekcie wiąże się z koniecznością wydatku w wysokości 7500 dolarów. Szczegółowe informacje na temat 99 Lives można znaleźć na stronie internetowej dostępnej pod adresem http://felinegenetics.missouri.edu.

Po przebadaniu wszystkich próbek, kody genetyczne kotów zostaną porównane z DNA człowieka. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie podobieństw w powstawaniu chorób o podłożu genetycznym. Chociaż koszt projektu wydaje się wysoki, w rzeczywistości może zaowocować ogromnymi oszczędnościami. Obecnie szacuje się, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych każdego roku właściciele kotów wydają na opiekę nad swoimi pupilami około 26 miliardów dolarów. Z kolei w Wielkiej Brytanii średni koszt utrzymania mruczka przez całe jego życie wynosi prawie 30 000 dolarów.

 

Źródło: DailyMail.co.uk, http://felinegenetics.missouri.edu