Anemia u psa i kota, objawy, profilaktyka i leczenie

Anemia, czyli niedokrwistość u zwierząt jest to bardzo częsty problem zarówno psów, jak i kotów. Niestety nieleczona może przynieść przykre konsekwencje, nawet w postaci śmierci zwierzaka. Czerwone krwinki są składnikami krwi, a za ich produkcję odpowiada szpik kostny. Hemoglobina nazywana Hbg jest to białko znajdujące się właśnie w krwinkach czerwonych i pełniące funkcję transportującą tlen po całym organizmie.

Anemia u psów i kotów Anemia u psów i kotów Źródło: pixabay.com

W przypadku kiedy jest za mała ilość krwinek czerwonych albo zawartej w nich hemoglobiny, wtedy pojawia się anemia. Spadek ich ilości może spowodować niedotlenienie narządów wewnętrznych, co doprowadzi do dużych zaburzeń funkcjonowania organizmu, a co za tym idzie nawet do śmierci psa czy kota. Co ważne, niedokrwistość nie jest zaraźliwa dla innych kotów czy ludzi. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów anemii należy od razu udać się na konsultację do weterynarza, który będzie mógł postawić prawidłową diagnozę po przebadaniu zwierzęcia.

Anemia u psa

Przyczyny niedokrwistości u psów

Powodem niedokrwistości może być zatrzymanie się produkcji czerwonych krwinek w szpiku kostnym, rozpad erytrocytów czy spora utrata krwi. Do takiego stanu może dojść w trakcie pewnych chorób czy przypadłości takich jak na przykład zranienie. Zbyt duża, nagła utrata krwi podczas urazu mechanicznego może wywołać spadek ilości erytrocytów w organizmie psa. Tak samo dzieje się, kiedy zwierzak będzie poddany zabiegowi chirurgicznemu, podczas którego straci od znaczną ilość krwi. Niebezpieczny dla czworonoga jest zwłaszcza krwotok wewnętrzny, który na początku nie daje żadnych objawów. Inną przyczyną są pasożyty, czyli pchły oraz kleszcze, które odżywiają się krwią psa. Obecność pasożytów w sporej ilości na skórze zwierzęcia może doprowadzić do anemii. Spowodować anemię mogą również pasożyty wewnętrzne, czyli na przykład tasiemce, które naruszają ścianę jelit. Najgroźniejszym zagrożeniem dla psa jest jednak pierwotniak Babesia canis, który wywołuje babeszjozę, podczas której niszczone są znaczne ilości erytrocytów. Kolejną przyczyną jest zatrucie lekami, środkami chemicznymi czy potrawami, które powodują rozpad czerwonych krwinek i problemy z krzepliwością krwi. Psu nie wolno podawać zwłaszcza czosnku i cebuli, nie może mieć także dostępu do trutek na szkodniki. W wielu przypadkach anemia towarzyszy chorobom przewlekłym, czyli na przykład chorobom wątroby, nerek, niedoczynności tarczycy oraz pewnym chorobom bakteryjnym. Choroby te odpowiadają za osłabienie szpiku kostnego, przez co nie jest on w stanie produkować wystarczającej ilości krwinek czerwonych.

Objawy anemii u psów:

  • Utrata apetytu
  • Osowiałość i ospałość
  • Blade błony śluzowe
  • Przyspieszone tętno
  • Problemy z oddychaniem
  • Obecność kwi w stolcu, moczy czy wymiocinach
  • Chudnięcie
  • Biegunka
  • Wymioty
  • Gorączka
  • Powiększenie wątroby i śledziony
  • Powiększenie węzłów chłonnych
  • Nieprzyjemny zapach z pyska

Leczenie anemii

Sposób leczenie anemii u psa zależy przede wszystkim od przyczyny jej wystąpienia. Niekiedy wystarczy uzupełnić niedobory witaminy B12, a niekiedy niedokrwistość wynika z obecności pasożytów zewnętrznych czy wewnętrznych i wtedy trzeba je wyeliminować. W niektórych przypadkach proces leczenia jest bardziej zaawansowany i wymaga transfuzji krwi, która wykonywana jest w lecznicach weterynaryjnych.

Profilaktyka

Przyczyną anemii może być wiele różnych chorób, niekiedy nie da się jej zapobiec. Przede wszystkim w przypadku zachorowania zwierzęcia należy szybko wdrążyć odpowiednio dopasowanie leczenie, dzięki czemu anemia może nie zdążyć, się rozwinąć. Ważne jest również właściwe karmienie czworonoga, dieta musi być odpowiednio zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. Regularnie należy także stosować środki przeciwko pasożytom. Ważne są także regularne badania krwi i badania fizyczne przeprowadzane u weterynarza. Pomogą one na szybkie działanie, jeśli wyniki psa nie będą zadowalające, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko wystąpienia anemii.

Anemia u kota

Przyczyny anemii u kotów

Pojawienie się anemii u kota może być wynikiem wielu czynników. Zazwyczaj jest ona spowodowana, przez znaczą utratę krwi zwierzęcia, do której dochodzi, kiedy zwierzak zostanie mocno zraniony. Bardzo ważne jest więc, szybkie opatrzenie chorego kota, aby nie zatamować obfite krwawienie. Może również dojść do intensywnego krwawienia wewnętrznego, w przypadku kiedy na przykład pęknie guz na jakimś narządzie. Kolejną przyczyną niedokrwistości u zwierzaka jest upośledzenie produkcji erytrocytów oraz hemoglobiny w organizmie. Jest to najczęściej spowodowane niedoborem pewnych składników pokarmowych. Kot może borykać się na przykład z niedoborem żelaza, a składnik ten jest niezbędny do budowy cząsteczek hemoglobiny. Niedobór pojawia się przez nieprawidłowe karmienie zwierzęcia, pokarmem niskiej jakości. Niewielka ilość czerwonych krwinek jest czasem objawem towarzyszącym w chorobach szpiku kostnego, czyli nowotwory czy choroby wywołujące zanik szpiku kostnego. Nieprawidłowa produkcja erytrocytów następuje również przez zatrucie lekami czy toksynami, niebezpieczne dla kotów są leki: przeciwarytmiczne, przeciwdrgawkowe, acetaminofen, antybiotyki beta-laktamowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, benzokaina, chloramfenikol, cymetydynametamizol, penicyliny i lewamizol. Przyczyną wystąpienia anemii u kotów są również procesy skracające długość życia erytrocytów. Niekiedy procesu obumierania krwinek przeważają nad procesami ich tworzenia, wówczas równowaga zostaje zaburzona i pojawia się deficyt erytrocytów we krwi. Takie zjawisko może mieć podłoże wrodzone, ale może być również następstwem pewnych chorób, jak na przykład hemobartoneloza u kotów, białaczka kotów, hemobartoneloza czy nabyty zespół niedoboru immunologicznego kotów. Niekiedy do anemii doprowadza zakażenie pasożytami krwi oraz silna inwazja kleszczy czy pcheł.

Objawy niedokrwistości u kotów:

  • Zmniejszona aktywność fizyczna
  • Spadek zainteresowania otoczeniem
  • Zwiększone tętno
  • Jasne dziąsła
  • Zwiększone tempo oddychania
  • Brak apetytu
  • Zwiększone spożycie wody

Leczenie anemii u kotów

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od wcześniej zdiagnozowanej przyczyny niedokrwistości oraz stopnia jej rozwoju. W przypadku kiedy anemia wynika ze znaczne utraty krwi, wówczas należy zatrzymać dalsze krwawienie. Niekiedy w ciężkich przypadkach zwierze wymaga transfuzji krwi. Do tego zabiegu używane są preparaty krwiopochodne (osocze bogate w płytki krwi, koncentrat krwinek, mrożone osocze) albo prawdziwa pełna krew. Jeśli przyczyną anemii jest jakaś choroba, należy podjąć działanie w celu jej całkowitego wyleczenia. Tak samo jest w przypadku niedokrwistości wynikającej z inwazji pasożytów. W procesie leczenia schorzeń można stosować takie preparaty jak: antybiotyki, glikokortysteroidyerytropoetynediminazen czy imidokarb. W leczeniu anemii u kotów bardzo istotna jest odpowiednia dieta. Jest ona podstawą dla utrzymania zwierzęcia w pełnym zdrowiu. Dieta jest ważna, zwłaszcza jeśli wynika ona z niedoboru składników pokarmowych. Zwierzę powinno być karmione karmą wysokiej jakości, musi być ona lekkostrawna, ponieważ osłabiony przez znaczną utratę krwi organizm może mieć problemy z przetworzeniem oraz przyswojeniem pokarmu. Menu kota musi być pod niego idealnie dopasowane, bogata w produkty zawierające duże dawki miedzi, witaminy z grupy B, żelaza i witaminy C. Wszystkie te substancje biorą udział w procesie produkcji hemoglobiny oraz czerwonych krwinek, dlatego są tak ważne dla organizmu kota. Pupilowi warto podawać zwłaszcza bogate w żelazo: mięso (nerki, serca, wątróbka) oraz jajka. W żółtku znaleźć można dużą ilość witamin z grupy B oraz miedzi.

Profilaktyka

Aby zapobiec rozwinięcia się anemii u kota, należy przede wszystkim udawać się ze zwierzęciem na regularne badania krwi, zwłaszcza u kotów starszych. Należy także co jakiś czas stosować preparaty przeciwko pasożytom, czyli pchłom i kleszczom, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko zarażenia patogenami doprowadzającymi do niedokrwistości. Bardzo istotna jest także kocia dieta, która musi spełniać wszystkie potrzeby na składniki odżywcze.