Alergie i atopowe zapalenie skóry

W przypadku psów obecnej chwili, co trzeci przypadek związany z chorobami skóry u psów i kotów jest następstwem alergii, która jest reakcją organizmu na alergeny. Alergenami może być praktycznie wszystko, stąd wyróżniamy różne rodzaje alergii.

Źródło: Shutterstock

Alergenami mogą być na przykład glikoproteiny, czyli białka drobnocząsteczkowe w postaci pyłków roślin. W naszych warunkach geograficznych można wyróżnić podstawowe trzy sezony wzmożonego pylenia, a co za tym idzie wzmożone sezony alergii pyłkowej. Od lutego do połowy maja ma miejsce wczesnowiosenny okres pylenia. Głównie olchy, leszczyny, brzozy. Od drugiej połowy maja do połowy lipca to wczesnoletni okres pylenia traw, żyta, kostrzewy, życicy. Sezon trwający od drugiej połowy lipca do listopada, kiedy pylą chwasty, bylica, nawłocie.

Psy w odróżnieniu od kotów i ludzi zupełnie inaczej reaguje na alergię atopową.  Jest to wynikiem niewielkiej liczby komórek tucznych w układzie oddechowym psa. Kot i człowiek mają ich proporcjonalnie dużo więcej. Z tego powodu u kota i człowieka na pierwsze miejsce wysuwają się objawy astmatyczne, u psa dominować będą objawy dermatologiczne.

Pojawiają się wykwity pierwotne w postaci zaczerwienionych grudek. Obejmujących swym zasięgiem głowę, szyję, okolice uszu, warg. Towarzyszyć temu będzie stosunkowo często zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego i zapalenie spojówek. Wkrótce zmiany obejmują przestrzenie międzypalcowe, boki i brzuch zwierzaka. Zmiany tego typu mają: boksery, foxteriery, carinteriery, teriery szkockie, walijskie, shar-pei, lhasa apso, dalmatyńczyki, bullteriery, buldogi angielskie, francuskie i mopsy.

     Niebezpieczne są także roztocza: Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. Żywią się one stale złuszczającym się naskórkiem zwierząt oraz ludzi. Dla alergików niebezpieczne jest wdychanie ich kulek kałowych.

Leczenie atopowego zapalenia skóry nie jest łatwe. Jeśli to tylko możliwe należy dążyć do eliminacji otaczających zwierzę alergenów. Niekiedy pomocne są śródskórne testy alergiczne. Znając powód choroby można wdrożyć odczulanie tj. immunoterapię swoistą, która wymaga cyklicznego podawania wzrastających stężeń wyciągów alergenu.

Psy a rzadziej koty cierpią także z powodu alergicznego pchlego zapalenia skóry. Za powstanie tego schorzenia odpowiadają alergeny zawarte w ślinie ektopasożyta. Miejscami predylekcyjnymi jest miednica u nasady ogona oraz okolica lędźwiowo – krzyżowa.

U zwierząt zdarzają się tez przypadki alergii kontaktowych, kiedy to okolice skąpoowłosione poddawane są działaniu alergenów. Wówczas najczęściej okolice pachwin i pach ulęgają alergicznemu zapaleniu. Częstokroć ma to miejsce np. w przypadku zmiany posłania zwierzęcia z naturalnego na posłanie wykonane z materiałów syntetycznych. Znamiennym jest fakt, że uczulać może nawet leżenie zwierzęcia na betonie, którego jednym ze składników jest chrom o wyjątkowo silnym działaniu alergizującym. Alergizować mogą nawet miski wykonane z plastiku lub metalu, dlatego bezpieczniej jest używać misek ceramicznych.
Wreszcie alergie pokarmowe i nietolerancje pokarmowe, kiedy to pies czy też kot reagują gwałtownie poprzez wymioty, biegunkę i zmiany skórne po zjedzeniu określonego składnika pokarmowego. Należy wówczas drogą prób i błędów lub z pomocą tzw. diety eliminacyjnej ustalić przyczynę i zrezygnować z podawania określonego składnika pokarmowego.