Alergia u psa i kota

Często mówi się o alergii powodowanej przez czworonogi - ich sierść, ślinę czy inne wydzieliny. Tymczasem również zwierzęta, w szczególności psy i koty mogą cierpieć z powodu uczulenia, i to różnego rodzaju. Alergia u psa i kota może przybierać postać pokarmowej, kontaktowej, a nawet wziewnej. Rolą odpowiedzialnych opiekunów jest, by rozpoznać objawy, kiedy tylko pojawią się jakieś niepokojące sygnały, a następnie zapewnić pupilowi odpowiednią opiekę zdrowotną, dostęp do środków farmakologicznych oraz specjalistycznej diety (jeśli zaistnieje taka potrzeba).

Źródło: Royal-canin.pl

Chory zwierzak potrzebuje przede wszystkim uwagi i miłości, udowodniono bowiem, iż sposób traktowania pupila może przyspieszać jego rekonwalescencję. Trzeba bowiem wiedzieć, że alergia u psa i kota może stanowić czynnik, który powoduje znaczne nadwątlenie ich zdrowia.

 

Geneza i rodzaje uczuleń

 

Przyczyny alergii u czworonogów mogą są bardzo różne. Alergia wziewna może stanowić reakcję zarówno na pyłki konkretnych roślin, zarodniki grzybów, pleśni, roztocza domowe ale też na kurz. Wiele zależy zatem od warunków, w jakich mieszkamy. Zanieczyszczenia powietrza typowe dla wielkich miast wpływają nie tylko na kondycję człowieka. Natomiast wśród roślin, których pyłki stanowią alergeny najczęściej znajdują się m.in. komosa biała, babka lancetowata, pokrzywa, kostrzewa, drzewa takie jak brzoza, leszczyna, buk czy wierzba, a także rozmaite zioła. Poza domem zwierzaki są narażone również na wystąpienie reakcji alergicznej z powodu ukąszenia owadów, takich jak pchły, kleszcze, pszczoły, osy, meszki czy komary. Niestety obroża chroniąca przed insektami nie zawsze stanowi wystarczające zabezpieczenie, szczególnie, że sama może stanowić alergen w przypadku kontaktowej postaci uczulenia. Psy i koty najrzadziej cierpią z jej przyczyny, niemniej jednak nie oznacza to, iż problem nie występuje. Znacznie częściej natomiast zdarzają się alergie pokarmowe oraz na leki. Wśród pokarmów o właściwościach wywołujących groźne dla zdrowia (a nawet życia) objawy można wymienić: jajka, mleko, mięso drobiowe i wołowe, oraz niektóre ryby.

 

Objawy alergii u psa i kota

W zależności od rodzaju alergii do jej objawów można zaliczyć:

  • nieżyt nosa, kichanie, kaszel, silne łzawienie oczu bądź zapalenie spojówek;
  • świąd skóry - powodujący silne drapanie a nawet wygryzanie sierści (bardzo zauważalne szczególnie u kotów);
  • zapalenie skóry, atopia;
  • większa męczliwość, spadek aktywności i wydolności organizmu;
  • wymioty, biegunki, zaparcia, wzdęcia, zapalenie błony śluzowej w jamie ustnej;
  • kołatanie serca, zmiany ciśnienia tętniczego, tachykardia;
  • wstrząs anafilaktyczny w przypadkach wyjątkowo silnej alergii na jad owadów, określony pokarm bądź leki;

Alergia może się pojawić zupełnie niespodziewanie, nie tylko na samym początku życia.

Postępowanie w przypadku wykrycia alergii.

Najistotniejsze jest odpowiednio wczesne zauważenie objawów oraz ustalenie, z jakim alergenem mamy do czynienia. Warto zwrócić uwagę, kiedy pojawiły się pierwsze symptomy, a także przeanalizować pod kątem potencjalnych alergenów dotychczasowy jadłospis. Diagnoza opiera się zarówno na wywiadzie z opiekunem zwierzęcia, jak i na teście skórnym. Badanie może obejmować zarówno punktowe, śródskórne jak i inne typy testów skórnych, a także testy na przeciwciała (badania krwi) czy testy prowokacyjne dooskrzelowe bądź donosowe. Wiele zależy od rozmiarów psa czy kota, a także jego ogólnej kondycji. Kolejnym krokiem jest wyeliminowanie alergenu z otoczenia bądź diety (w zależności od typu alergii). Naturalnie czynności te należy wykonywać dopiero po konsultacji z lekarzem weterynarii. W sklepach można znaleźć specjalne karmy odpowiadające potrzebom czworonożnych alergików. Cały czas konieczne jest monitorowanie stanu zdrowia pupila, oraz umożliwienie mu rekonwalescencji poprzez wdrożenie optymalnego sposobu odżywiania. Najtrudniej poradzić sobie z objawami alergii wziewnej. Szczęśliwie, w większości przypadków pojawia się ona podobnie jak u ludzi, tylko w określonych miesiącach. Weterynarz może też zalecić odpowiednią farmakoterapię (choć z reguły to dość kosztowna forma leczenia).

źródło: http://www.royal-canin.pl/blog/alergia-u-psa-i-kota/