Agresywne psy poważnym problemem na Wyspach

Na Wyspach Brytyjskich bardzo szybko wzrasta liczba psów należących do ras uznawanych za agresywne i odbieranych opiekunom przez tamtejszą policję. W porównaniu z 2011 rokiem, ilość takich przypadków wzrosła o połowę.

Psy rasy Staffordshire terrier uważane są na Wyspach za niebezpieczne Psy rasy Staffordshire terrier uważane są na Wyspach za niebezpieczne Źródło: Shutterstock

Na terenie Zjednoczonego Królestwa obowiązuje ustawa o nazwie Dangerous Dogs Act, która uprawnia funkcjonariuszy policji do odbierania właścicielom czworonogów reprezentujących rasy wymagające posiadania przez opiekuna specjalnego pozwolenia oraz psów, które atakują ludzi lub zwierzęta. Prawo wobec agresywnych psów zostało zaostrzone po śmierci czternastoletniego Jade'a Andersona, który w zeszłym roku został zaatakowany przez cztery czworonogi. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Wigan niedaleko Manchesteru. Dwa spośród psów należały do rasy bulmastif, a pozostałe reprezentowały rasę Staffordshire bull terrier.

W 2013 roku w samym tylko regionie West Midlands odebrano właścicielom 412 agresywnych psów, a w aglomeracji Manchesteru prawie dwieście. Znaczny wzrost liczby psów zatrzymanych przez brytyjską policję odnotowano także w hrabstwach: Avon, Lancashire, Somerset, Surrey, Warwickshire oraz w północnej i południowej Walii. Najbardziej agresywne czworonogi zostały uśpione. Dangerous Dogs Act za szczególnie niebezpieczne uznaje wszystkie odmiany pitbuli, japońską rasę tosa, fila brasileiro oraz dogi argentyńskie. Jak przyznaje rzecznik RSCPA, problem nie tkwi jedynie w pochodzeniu psa, ale głównie w sposobie jego wychowania. Dlatego zazwyczaj to właściciele ponoszą pełną odpowiedzialność za zachowanie swoich pupili. Brak odpowiedniej wiedzy i niewłaściwe podejście do psów może skończyć się tragedią. Ponadto oprócz prawidłowego wychowania i traktowania, wiele ras psów wymaga również odpowiednich warunków, które nie każdy opiekun jest w stanie im zapewnić.

 

Źródło: Telegraph.co.uk