Agresja przeniesiona

Agresja przeniesiona czasami nazywana jest także agresją przekierowaną. Mamy z nią do czynienia w momencie, kiedy kot nie mogąc zaatakować określonego obiektu atakuje innego kota, psa lub człowieka znajdujących się w jego najbliższym sąsiedztwie.

Źródło: iStockphoto / Thinkstock

Najłatwiej zobrazować to na prostym przykładzie. Wyobraźmy sobie kota, który obserwuje świat znajdujący się za oknem. Nagle i niespodziewanie na podwórku pojawia się intruz, którego nasz kot chciałby przepędzić. Ponieważ od obcego kota oddziela go szyba, nie może nic zrobić, a jego frustracja narasta. Jeśli w tym momencie zbliżymy się do niego lub zrobi to inne zwierzę, możemy zostać zaatakowani. Kot zrobi to nieświadomie, będąc przekonanym że gryzie intruza, który tak go denerwował.

Taka sytuacja może doprowadzić do wielu nieporozumień, łącznie ze zburzeniem dotychczas przyjaznej atmosfery panującej w domu. Po tego typu wydarzeniu koty, które do tej pory były przyjaciółmi mogą reagować na swój widok agresją.

Co zrobić jeśli już coś takiego się wydarzy? Przede wszystkim powinniśmy jak najszybciej rozdzielić koty. Należy przenieść je do cichych, odosobnionych pomieszczeń, które dla pewności pomożemy spryskać syntetycznymi feromonami. Dopiero kiedy się uspokoją może próbować wprowadzić je ponownie. Dobrze jest podjąć taką próbę tuż przed podaniem posiłku, aby pierwszy kontakt był jak najbardziej przyjemny. Jeśli zauważymy oznaki agresji, powinniśmy odczekać jeszcze kilka dni, a następnie zacząć wprowadzać koty, jak ma to miejsce podczas wprowadzania nowego kota do stada. W przeciwnym wypadku pogłębimy jedynie problem i uniemożliwimy przywrócenie spokoju i harmonii w kontaktach pomiędzy naszymi kotami.

Warto także tak zmienić otoczenie, w którym przebywają koty, aby uniemożliwić im nawiązywanie kontaktu z obcymi zwierzętami. Jeśli okno, przez które wyglądają i przez które widzą intruzów, zasłonimy do połowy to światło dzienne nadal będzie oświetlało mieszkanie, a koty będą spokojniejsze i mniej podatne na stresujące sytuacje.