Agility to sport dla zdrowych psów

Zanim zaczniemy uprawiać jakikolwiek sport ze swoim psem, musimy wpierw zastanowić się nad możliwościami fizycznymi swojego czworonoga.

Źródło: Shutterstock

Agility jest sportem, który wymaga dużej sprawności fizycznej od psa, dlatego nie będzie on odpowiednią dyscypliną dla psów mających dysplazję stawów biodrowych lub inne schorzenia układu kostnego. Musimy pamiętać, że sport ma utrzymywać psa w zdrowiu, a nie mu szkodzić. 

Chociaż agility jest dyscypliną sportową otwartą na wszystkie psy, nie wszystkie rasy mają szansę „zgarniać” nagrody w zawodach. Psy, które mają długie grzbiety np. jamniki nigdy nie będą w stanie osiągnąć takich wyników jak zwinne teriery. Jamniki są także przez swój długi grzbiet narażone na urazy szczególnie podczas skoków. Z tymi psami agility nie powinno uprawiać się „zawodowo”.

Chow chow odpada w przedbiegach

Psie kończyny są zbudowane pod określonym kątem. Zbyt strome kątowanie  (kości ustawione pod mocno rozwartym kątem) jak to ma miejsce w przypadku chow chowa podczas skoków uniemożliwia amortyzację, więc mięśnie obciążone są o wiele bardziej niż w przypadku optymalnego ustawienia kości. To samo dzieje się kiedy kończyny ustawione są pod mniejszym kątem, jak jest np. u współczesnych „przekątowanych” owczarków niemieckich.

W PIGUŁCE
Jeśli chcesz uprawiać ze swoim psem agility:
1 Przyjrzyj się budowie jego kończyn
2. Przebadaj psa pod kątem dysplazji stawów łokciowych i biodrowych
3. Przebadaj serce psa
4. Sprawdź czy Twój pies nie ma nadwagi
5. Planuj treningi by nie przeciążyć psa
6. Ćwicz razem ze swoim psem wprowadzając trening wytrzymałościowy i sprawnościowy
7. Ćwicz z psem taniec, ponieważ poprawia jego koncentrację, pozytywnie stymuluje umysł, ćwiczy różne partie mięśni oraz poprawia wzajemne porozumienie
8. Zadbaj o prawidłową dietę swojego psa
9. Naucz się masować psa

Waga

Kolejnym ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na uprawianie ze swoim pupilem agility to waga czworonoga. Nadwaga psa powoduje dodatkowe obciążenie mięśni przy skokach. W takim wypadku nie wolno z psem ćwiczyć na torze. Najpierw dieta i to pod okiem weterynarza.

Treningi

Istotną rzeczą w agility są treningi, a właściwie ich planowanie. Ciało psa należy stopniowo przyzwyczajać do nowych obciążeń i pod każdym względem przygotowywać je do czekających na nie zadań. Układ kostny, mięśniowy, nerwowy i przemiany materii, słowem cały organizm jest w stanie przygotować się do zadań i ćwiczeń jakich wymaga agility, ale potrzebuje na to czasu! Szczególną troską treningową należy otoczyć szczenięta, których organizmy dopiero się rozwijają.

Przed każdym treningiem i zawodami ważna jest rozgrzewka. Psie ciało podobnie do naszego musi  się rozgrzać by działać optymalnie. Rozgrzany pies jest mniej narażony na urazy.

Po treningu i zawodach jest czas na odpoczynek. Po dużym wysiłku fizycznym trzeba pozwolić psu ochłonąć poprzez wolniejsze ćwiczenia lub/i masaż rozluźniający. W taki sposób organizm szybciej się regeneruje. Na zawodach i treningach zawsze zadbaj by pies mógł odpoczywać w cieniu, ponieważ jego organizm łatwo się przegrzewa.

Taniec z psem to doskonały trening przygotowujący psa do agility. Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

 Obok treningu na torze agility warto prowadzić osobny trening sprawnościowy i wytrzymałościowy. Wspólne bieganie, jazda na rowerze z psem biegnącym obok czy też pływanie to aktywności, które nie tylko urozmaicają spacery, a także pozytywnie wpływają na poprawę sprawności fizycznej psa. Bieganie wzmacnia jego wytrzymałość, a pływanie pobudza pracę serca i krwiobieg bez obciążania mięśni. Świetnym treningiem wytrzymałościowym jest również aportowanie na zboczu. Jest naprawdę sporo innych ćwiczeń, w których można ćwiczyć różne mięśnie psa, np. ćwicząc z psem taniec. Wykonywanie skomplikowanych ćwiczeń umożliwia trenowanie różnych grup mięśni, a dodatkowo wymaga od psa koncentracji co zwiększa porozumienie pomiędzy przewodnikiem, a psem – tak ważne w agility. Dodatkowo pies zaczyna wyczuwać własne ciało i możliwości to daje mu przewagę w zawodach. Poza tym trening sprawnościowy przyda się również i nam, w agility jako zawodnicy bądź co bądź musimy się trochę nabiegać.

Dieta
Odżywianie jest bardzo istotnie nie tylko w sporcie, ale przede wszystkim w sporcie. Przygotowanie diety psiego sportowca najlepiej powierzyć specjaliście, czyli weterynarzowi lub dietetykowi zwierząt. Zawsze wybierajmy karmy najwyższej jakości, takie które nie zwierają substancji smakowych i konserwujących, czy też odpadów np. mączki kostnej.

Masaż
Naucz się masować swojego psa, ponieważ masaż to nie tylko dobra bierna rozgrzewka przed zawodami, ale i szereg innych korzyści. Masaż poprawia samopoczucie psa, zwiększa jego gotowość do startu, pomaga zapobiegać urazom, przyśpiesza regenerację organizmu po obciążeniu, umożliwia lepsze poznaje czworonoga oraz sprawdzenie czy psiak nie nabawił się jakieś kontuzji.

Mimo, iż agility jest dyscypliną otwartą dla wszystkich psów nie wszystkie czworonogi poradzą sobie z wymaganiami jakie ten sport stawia. Wybierając sport dla swojego psa zawsze miejmy na uwadze jego dobro i zdrowie, a nie własne pragnienia czy ambicje.

ŹRÓDŁA: Viviane Theby, Michaela Hares, Agility. Sport i zabawa. Poradnik opiekuna, Wydawnictwo RM; konsultacja merytoryczna: Magdalena Łęczycka i Tomek Jakubowski www.animag.eu;