ABC psiej edukacji

Czym jest psia edukacja? Na czym polega szkolenie psów? Po co szkolimy psy? Dlaczego warto szkolić psy? Co szkolenie daje właścicielom psów, a co daje wyszkolonym psom? 

Źródło: Shutterstock

Czym jest psia edukacja?
Psia edukacja to po prostu szkolenie psa.
Z pewnością każdy z nas słyszał o szkoleniu psów. Wiemy, że psy szkoli się w policji, wojsku, służbach ratowniczych, a nawet te domowe na różnego rodzaju kursach posłuszeństwa. Jeśli jednak w naszym życiu po raz pierwszy pojawia się pies, to stajemy przed mnóstwem pytań i dylematów. Zastanawiamy się, jak z nim postępować? Jak nauczyć go przychodzenia na zawołanie i nie załatwiania się w domu? Od czego zacząć psią edukację? Jak powinna przebiegać? Gdzie szukać pomocy, jeśli mamy problem z uczeniem psa? To pytania, które często dręczą świeżo upieczonych właścicieli tych wspaniałych czworonogów.

Źródło: Hemera/Thinkstock

Po co szkolić psa?
Nasze psy w dzisiejszych czasach są przede wszystkim naszymi przyjaciółmi, towarzyszami na co dzień. Zabieramy je nie tylko na spacery, ale na wakacje, w odwiedziny do znajomych itd. Nasz odwieczny, czworonożny druh musiał się przystosować do naszego trybu życia i całej otaczającej nas cywilizacji. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nasz pies to nie mały człowiek w futerku. To zwierzę, a do tego drapieżnik. Pies nie rodzi się z umiejętnością odczytywania naszych intencji, rozpoznawania mowy, nieganiania za rowerzystami, samochodami czy dziećmi. Nie wie, że nie wolno polować na dzikie i domowe zwierzęta. Musi nauczyć się akceptowania bliskości obcych ludzi w tramwaju, obecności innych psów na wybiegu przed blokiem oraz poruszania się po naszym świecie. My musimy go tego nauczyć. Biorąc go pod swój dach jesteśmy zobowiązani do bycia jego przewodnikiem w naszym, ludzkim świecie. Psu nie wystarczy pełna miska i spacer wkoło bloku. Pies, by żyć w zgodzie z naszym społeczeństwem, musi się naprawdę wiele nauczyć, a to umożliwia mu szkolenie. Pies do szczęścia potrzebuje szkolenia.

Co szkolenie daje psu, a co daje jego opiekunowi?
Szkolenie uczy psa, jak zachowywać się w obcym mu świecie. Szkolenie uczy właściciela, jak postępować z psem, tak by nas rozumiał i robił to, czego od niego oczekujemy. Szkolenie to pomost umożliwiający wzajemne porozumienie pomiędzy psem a człowiekiem. Na pytanie, czy warto szkolić psa, trzeba odpowiedzieć, że nie tylko warto, ale trzeba! Szkolenie ułatwia życie nie tylko nam, ale i naszemu psu. Nie ogranicza jego wolności, ale pozwala mu się nią cieszyć. Czy niewychowanego psa, który nigdy nie wraca na zawołanie, atakuje inne psy i ludzi, będziemy zabierać do parku i w inne publiczne miejsca? Czy po prostu zamkniemy go w łazience, gdy przyjdą do nas znajomi? Dobrze wychowany pies może towarzyszyć swojemu właścicielowi wszędzie. Który pies ma zatem lepiej, który pies jest wolny? Ten przeszkolony czy ten niewychowany?