Zalety pływania i ruchu nad wodą

Aktywne spędzanie czasu nad wodą to obopólne korzyści dla nas i dla naszego pupila. Przede wszystkim pływanie i aktywności wodne to skuteczne ćwiczenia nie powodujące dużego obciążenia układu kostno-stawowego, a także zapewniające doskonały trening dla wszystkich mięśni.


Pływanie świetnie uelastycznia stawy, zwiększa zakres ruchowy i sprzyja podniesieniu formy. To również dobry trening sercowo-naczyniowy. Jest wręcz idealnym sportem dla psów starszych, z problemami stawowymi. Pies, dzięki wodzie, może wykonywać więcej czynności, czuje się sprawniejszy fizycznie, a zarazem bardziej spełniony, woda zdecydowanie odciąża jego stawy i zmniejsza ból. To doskonała forma rehabilitacji po różnego rodzaju urazach i operacjach.

Wspólne wyjazdy z psem nad wodę są dobrą formą aktywnego spędzania wolnego czasu, a także rozrywki połączonej z atrakcyjnym treningiem oraz zażywaniem świeżego powietrza. Zawsze jednak musimy być bardzo czujni i przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Wtedy będziemy mieli pewność, że nie narażamy ani psa, ani nikogo innego na niepotrzebne niebezpieczeństwo.

Zanim wybierzemy się nad wodę warto zaplanować krótko taki rodzaj rekreacji, przejrzeć sprzęt, wybrać odpowiednie akcesoria do zabawy w wodzie i świadomie wybrać miejsce. Odludne tereny nad leśną rzeką dają więcej swobody, ale nie w każdym lesie mamy prawo puszczać psa swobodnie, poza tym istnieje ryzyko napotkania dzikich zwierząt. Z kolei na publicznej plaży musimy liczyć się ze zdaniem współużytkowników miejsca nad wodą. Ze względu na mnogość ludzi, obecność dzieci z piłkami, sznurkami i różnymi przedmiotami mogącymi dla psa stanowić zachętę do zabawy bezpieczniej jest trzymać pupila na smyczy, jednak wtedy trudno dostarczyć mu zabawy. Jak widać, znalezienie miejsce to połowa sukcesu, potem wystarczy ulubiona zabawka, trochę wolnego czasu i ubranie na zmianę, jeśli pies postanowi strząsnąć z sierści wodę stojąc tuż obok nas ;).