Nie mogę spać przez kota

Który właściciel nie zna tego scenariusza: wieczorem kot poluje na stopy wystające spod kołdry, w środku nocy budzi nas przeraźliwy miauk, nad ranem uzbrojone w pazury łapy trenują biegi przełajowe dosłownie na naszych głowach. Jakie są najczęstsze powody nocnych harców naszych ulubieńców?

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Nuda

Koty, które całe dnie przebywają w samotności, prawdopodobnie wtedy odpoczywają, nabierają energii na zabawę w nocy. A gdy zmęczony właściciel wraca z pracy i rzuca się na łóżko, dla kota jest to wielkie rozczarowanie: znowu nici z zabawy. Niestety, musimy brać pod uwagę to, że nasze domowe zwierzę może się nudzić pod naszą opieką. Jak temu zaradzić?

Warto spróbować ustawić na dywanie tor przeszkód np. z kartonów i gazet. Można też wypróbować nowe zabawki i sposoby karmienia, np. ukrywając smaczne kąski w różnych nieoczywistych miejscach. Nawet, jeśli po pracy nie mamy na nic siły, poświęćmy kotu choćby piętnaście minut podczas oglądania telewizji. Zabawę z kotem warto skończyć na godzinę przed snem, by zwierzę miało szansę ochłonąć i nie chciało kontynuować zabawy przez całą noc.

Choroba

Każdemu,również kotu, zdarzają się choroby uniemożliwiające zmrużenie oka przez całą noc. My możemy przynajmniej powiedzieć o swoim stanie bliskiej osobie, zwrócić się do lekarza i szybko dobrać leczenie; kotu pozostaje tylko miauczenie. Szczególną czujność należy zachować, jeśli spokojny dotychczas, starszy kot, nagle zmienił zwyczaje i wariuje przez całą noc. Jego zachowanie może być wywołane np. wysokim ciśnieniem krwi, bólem zęba, artretyzmem. Każdą z tych dolegliwości z łatwością rozpozna weterynarz.

Nawyk

Wielu z nas pozwala na wszystko kotu, który od niedawna jest w domu. Nic dziwnego, że po kilku miesiącach lub latach tolerowania nocnych pobudek, zwierzę przyzwyczaiło się do nich i chce się z nami bawić każdej nocy. Na szczęście istnieje łatwy sposób na oduczenie kota tych nawyków: nie reagować. Po kilku nocach, podczas których właściciel nie zrywa się na kocie wezwanie, zwierze prawdopodobnie znudzi się i przestanie naciskać. Co ciekawe, niektóre koty, które próbują wybudzić swoich właścicieli ze snu, zadowalają się każdą reakcją, nawet tą niezbyt przyjemną. Lepsze efekty osiągniemy nie reagując na kocie bieganie po domu i miauczenie, niż wygłaszając zaspanym głosem tyrady. Poza tym, nagły krzyk mógłby zdenerwować kota i sprowokować do kolejnych nietypowych zachowań.

Oświetlenie

To, co jest ciemne dla ludzkiego oka, dla kota może być jasne, jak dzień. W dobie ciągle włączonych komputerów, telefonów, telewizorów i radia, kot może być zirytowany i pobudzony nadmierną ilością bodźców. Niektórzy ludzie lubią zasypiać przy włączonym telewizorze lub z telefonem przy uchu. Kot może czuć się w takiej sytuacji, jak w pełnym mrugających świateł wesołym miasteczku. Światło może pochodzić również z ulicy - wtedy warto zainwestować w grubsze zasłony. Z drugiej strony, niektóre starsze koty mają kłopoty ze wzrokiem, więc w zaciemnionym domu robią się niespokojne, bo wpadają na meble i nie mogą wycelować w ulubiony fotel. Warto wypróbować kilka wariantów oświetlenia, sprawdzając, które będą najlepiej odpowiadać właścicielowi i kotu.