Kocie szczepionki powodują raka?

Niektóre koty na szczepienie reagują powstawaniem mięsaków - twardych narośli podskórnych. Najnowsze badania tłumaczą, jaki jest związek szczepień z niektórymi odmianami raka.

 

Źródło: Shutterstock

Jak podaje portal Catster.com, w 1991 świat weterynarzy obiegła przerażająca wiadomość - popularne szczepionki mogą powodować raka, a konkretnie włókniakomięsaka umiejscowionego w pobliżu szczepionego miejsca. W 1998 roku zaczęto badać te doniesienia, a wnioski z badań niedawno upubliczniono.

Początkowo badacze uważali, że takie objawy może powodować szczepionka na wściekliznę i leukemię, a nie powoduje ich szczepienie na zakażenie górnych dróg oddechowych kotów. Wydawało się przy tym, że to dodatki konserwujące szczepionkę, a nie ona sama, wywołują raka. Wnioski z opublikowanych w Journal of the American Veterinary Medical Association wyników badań są jednak inne. Po pierwsze, również szczepienie na zakażenie górnych dróg oddechowych może wywoływać raka. Po drugie, nie ma dowodów na to, że to konserwanty i dodatki do szczepionek wywołują choroby. To znaczy, że drogie szczepionki reklamowane jako "bez konserwantów" nie robią naszemu kotu dużej różnicy. Po trzecie, mięsaka wywołują nie tylko określone szczepionki, ale też wszczepienie mikrochipa, podanie penicyliny czy drobne zabiegu chirurgiczne. To oznacza, że za tym typem raka stoi uszkodzenie tkanki podskórnej i związane z nim komplikacje, a nie jakieś określone właściwości szczepionek. Dlatego przed zabiegami inwazyjnymi dla kociej skóry warto pytać weterynarza o ryzyko powstawania mięsaków. Należy przy tym pamiętać, że taki rodzaj raka jest stosunkowo rzadki.