8 powodów, dla których warto mieć psa

Marzycie, tęsknicie, pragniecie towarzystwa psa? Jesteście odpowiedzialni, przygotowani, macie zapas miłości i czasu? Być może Wasi partnerzy mają wątpliwości i obawy, czy przyjęcie psa pod Wasz dach to dobry pomysł. Spróbuję was przekonać, że warto powiększyć rodzinę o psiego przyjaciela.

Źródło: pixabay.com

Skąd biorą się wątpliwości co do tego, czy przyjąć pod swój dach psa, czy nie? Powody są różne, od bardzo poważnych, takich jak odpowiedzialność, czas (a raczej jego niedostateczność), długa nieobecność w domu, finanse, po zupełnie błahe jak...lenistwo na przykład. Każdy z nich jednak można wspólnie przedyskutować a obowiązkami wynikającymi z opieki nad czworonożnym członkiem rodziny sensownie się podzielić.

 

Jakie korzyści wynikają z przygarnięcia psa?

1. Lekcja odpowiedzialności.

Pies to obowiązek i to taki, którego nie można odłożyć na później. Dzięki jego obecności wszyscy w domu będą chodzić jak w zegarku! Pilnowanie pór spacerów, posiłków, szczepień i wizyt u weterynarza to dobra nauka obowiązków zarówno dla dorosłych, dzieciaków i… leni ;)

 

2. Więcej zdrowia i lepszej kondycji.

W czasach, gdy nawet mleko i chleb można kupić przez Internet, z dostawą do domu, bywa, że nic nie jest nas w stanie ściągnąć z kanapy. A dzięki psu czekają Was spacery co najmniej 2, a najlepiej 3 razy dziennie (o spacerach więcej pisałem TU). Dotlenieni i rozruszani będziecie zdrowsi.

 

3. Pies to naturalny antydepresant.

Podobno właściciele psów częściej się śmieją. Psiaki potrafią być rozbrajające i pocieszne. Są wierne i uwielbiają pieszczoty. Głaskanie powoduje (u psa i człowieka) wydzielanie się oksytocyny, czyli hormonu miłości i przywiązania. Gdy masz dla kogo żyć, nie ma powodu do smutku :)

 

4. Dzieci będą zdrowsze i szczęśliwsze.

Dzieci, które wychowują się razem z psami są mniej narażone na infekcje i mają lepszą odporność. Częściej spędzają czas na dworze i mają więcej powodów do radości.

 

5. Poznasz bliżej sąsiadów.

Podczas codziennych spacerów będziecie mieli okazję pogadać z sąsiadami, których zwykle tylko mija się na korytarzu. Dzięki psu można nawiązać wiele ciekawych znajomości!

 

6. Nie ma lepszego grzejnika, niż pies.

Temperatura psa jest nieco wyższa niż ludzka, zatem czworonożny przyjaciel ogrzeje was zawsze, niezależnie od pory dnia i roku.

 

7. Zawsze wysłucha wszystkiego, co masz do powiedzenia.

Pies uwielbia czuły głos, zwłaszcza skierowany w jego stronę. Nawet jeśli nie zrozumie do końca tego, co się mu opowiada, na pewno będzie słuchał z uwagą :)

 

8. Pies to nauczyciel empatii.

Psy tak świetnie rozumieją się z człowiekiem, bo umieją się świetnie w nas wczuwać. Wyłapują smutek, zdenerwowanie i radość. Ta psia empatia działa też na człowieka. I my dzięki psom stajemy się bardziej empatyczni, uważni i otwarci na ludzi i zwierzęta.