8 najbardziej długowiecznych ras psów

Mówi się, że najbardziej długowieczne wśród psów są kundelki. A jak to jest z psami rasowymi, które są starannie selekcjonowane i szczególnie bada się ich predyspozycje zdrowotne? Oto 8 długowiecznych ras.

Źródło: Shutterstock

Chihuahua - do 18-20 lat

Ten zaledwie 3-kilogramowy psiak to typ... wilkowaty! Swoją nazwę zawdzięcza meksykańskiemu stanowi, skąd prawdopodobnie pochodzi. Jego przodkowie towarzyszyli Toltekom i byli uwieczniani na malowidłach. Ma wielkie ego zamknięte w małym ciałku i nie boi się nawet dużych psów! Więcej o szczegółów o rasie przeczytasz tutaj.

chihuahua


Nagi pies meksykański Xoloitzcuintli (wym. zoloitskwintili) - do 20 lat


Średniej wielkości (do 20 kg) krewniak chihuahuy był z kolei udomowiony przez Majów. Jest praktycznie całkowicie pozbawiony włosów. Jego cechy charakteru pozostają niezmienne od setek lat - jest oddany, wierny, ale też czujny i ma instynkt myśliwski.  Więcej ciekawostek o rasie przeczytasz tutaj.

Xoloitzcuintli


Jack Russell terrier - do 16-20 lat

Trump, zawiadiacka suczka angielskiego pastora Johna Russela, która towarzyszyła mu podczas polowań, dała początek tej rasie. Russelle wyglądem i charakterem przypominają naszego swojskiego Reksia. Żeby zachować go w dobrym zdrowiu przez długi czas, musi być szczupły i mieć dużo ruchu. Więcej interesujących faktów o rasie przeczytasz w Rasopedii.

jack russell terrier

Pudel - do 20 lat

Wbrew stereotypowym opiniom, to bardzo inteligentne, miłe i posłuszne (choć niekiedy uparte) psy. Dodatkowo przyjazne alergikom i rodzinom z dziećmi. Rasa została stworzona do polowań, ale od dawna to psy typowo towarzyszące. Sprawdzają się jako towarzysze niepełnosprawnych. Bardzo popularna rasa w Polsce, z długimi tradycjami.

pudle


Shih tzu - do 20 lat

Pies-lew to prawdziwy salonowiec, który towarzyszył chińskim arystrokratom już w czasie dynastii Ming. To bardzo stara rasa - według badań DNA starsza od pekińczyków i lhasa apso. Więcej informacji o rasie w Rasopedii.

shih tzu

Rat terrier - do 16-19 lat

Wyhodowany w Stanach Zjednoczonych szczurołap to kuzyn Jacka Russela terriera. Pomagał farmerom w utrzymaniu gospodarstw.  Jest smuklejszy, ma łagodniejszą naturę i przejawia mniej agresji od swojego brytyjskiego brata, ale jest równie wesoły i skory do zabawy.

rat terrier


Miniaturowy podengo portugalski (Podengo Pequeno) - do 18 lat

Jedna z najstarszych ras psów. Wywodzi się z Północnej Afryki, skąd na Półwysep Iberyjski dotarła dzięki Fenicjanom. Większe odmiany podengo (grande) były wykorzystywane podczas polowań, a najstarsze zapiski sięgają XII w. Rasa ta jest znana najbardziej w rodzimej Portugali, dopiero od niedawna zaczęto się nią interesować na świecie. Ich hodowle znajdują się też w Polsce.
Portuguese Podengo Pequeno

Lagotto Romagnolo - do 17 lat

Pies z Romanii - włoski poszukiwacz trufli jest bardzo łagodnym psiakiem. Nie linieje, ale trzeba go czesać i strzyc. Pierwotnie był wykorzystywany do przynoszenia z wody ptaków podczas polowań. Teraz towarzyszy rodzinom i lubi dzieciaki, ale pracuje też jako ratownik i towarzysz niepełnosprawnych.
Lagotto Romagnollo