8 chorób, którymi można zarazić się od psa

Wiele chorób dotykających zwierzęta jest zupełnie niegroźnych dla ludzi. Niestety istnieją też takie, które mogą przenosić się na opiekunów i inne osoby znajdujące się w otoczeniu chorego czworonoga. Oto osiem z nich …

Wiele chorób dotyka nie tylko psy, ale także ich opiekunów Wiele chorób dotyka nie tylko psy, ale także ich opiekunów Źródło: Shutterstock
 1. Wścieklizna

  Jeden z najgroźniejszych wirusów atakujących ssaki. Zarazić się nim można bardzo łatwo np. poprzez kontakt ze śliną lub płynami ustrojowymi, a nawet tkankami zainfekowanego czworonoga. W większości przypadków choroba kończy się śmiercią. Na szczęście istnieje szczepionka, która pozwala zapobiec zakażeniu wścieklizną.

 2. Grzybica

  Infekcja skóry, która może występować zarówno u psów, jak i kotów. Nieleczona może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.

 3. Salmonella

  Ta bakteria wywołuje bardzo poważne zaburzenia pracy układu pokarmowego, zatrucia oraz różne powikłania. Aby jej uniknąć, należy samemu unikać spożywania, ani nie podawać czworonogom surowego mięsa zwłaszcza w okresie letnich upałów.

 4. Leptospirozy

  Infekcje bakteryjne powstające w wyniku kontaktu z moczem chorego czworonoga, gryzonia lub innego zarażonego zwierzaka. Bardzo groźne dla osób starszych i dzieci. U osób dorosłych w średnim wieku bardzo rzadko prowadzą do powikłań i śmierci.

 5. Gronkowiec złocisty

  Bakteria, która może powodować niebezpieczne i zagrażające życiu powikłania. Niestety zdarzają się szczepy gronkowca odporne na większość antybiotyków. Wówczas leczenie może być trudne. Najczęstszymi objawami gronkowca u czworonogów są nawracające infekcje uszu i słabo gojące się rany.

 6. Świerzb

  Uciążliwa choroba skóry objawiająca się swędzeniem i podrażnieniami skóry. Świerzb wymaga długiego leczenia różnymi preparatami i przestrzegania określonych zasad higieny.

 7. Nicienie

  Dokuczliwe pasożyty powodujące przykre objawy przede wszystkim ze strony przewodu pokarmowego. Wymagają specjalistycznego leczenia. Zarażenie następuje najczęściej poprzez kontakt z odchodami chorego czworonoga.

 8. Ogoniastek jelitowy

  Kolejny z pasożytów atakujących zarówno ludzi, jak i zwierzęta, wywołujący objawy podobne do zatrucia pokarmowego oraz bóle głowy i stany podgorączkowe.

 

Źródło: http://theilovedogssite.com/