7 sposobów na uspokojenie psa podczas burzy

Psiaki mają niezwykle czuły słuch. Nic dziwnego zatem, że uderzające grzmoty i intensywny deszcz potrafią wywołać u nich prawdziwy lęk. Czworonogi często chcą się wtedy schować, uciekają, łapią z trudnością oddech, a niektóre nawet mogą robić sobie krzywdę. Najważniejszym zadaniem jakie stoi wtedy przed nami jest próba pomocy. Oto 7 sposobów, które ułatwią nam uspokojenie pupila podczas burzy.

Źródło: walter.corno / Foter / (CC BY-NC-SA 2.0)

1. Próby przyzwyczajenia

Psiaki, podobnie jak dzieci, najszybciej i najwięcej uczą się w młodym wieku. Dobrze jest zapoznać naszego psa z jak największą ilością zjawisk, kiedy jeszcze jest szczeniakiem. Może to zmniejszyć lęk w późniejszym okresie życia zwierzaka, o który przyprawi go zetknięcie się z nieznanym. Szczególnie jeśli towarzyszą temu głośne dźwięki, a tak właśnie jest w przypadku burzy.

2. Pozytywne skojarzenia

Nawet nieprzyjemne bodźce, gdy będą skojarzone z czymś miłym, mogą okazać się być do zniesienia. Warto przyzwyczaić psiaka do tego, że burza wiąże się z pozytywnym doświadczeniem. Może to być jego ulubiona zabawka, czy też smakołyk. Co więcej, zabawa z psem może być podczas burzy świetnym dystraktorem, co podkreśla serwis „Amerikanki”.

3. Nagrania dźwięków

Nawiązując do przyzwyczajania psa do pewnych zjawisk, sposobem na to może być odtwarzanie nagrań dźwięków, jakie wydaje burza, o czym pisaliśmy już w naszym serwisie [TUTAJ]. Regularna styczność z tego typu odgłosami sprawi, że psiak przywyknie do nich. Być może nie będą one dla niego neutralne, nie zacznie ich nagle lubić, ale mogą stać się o wiele mniej przerażające. Warto też podczas odtwarzania intensywnych dźwięków burzy dodać do tego pozytywne skojarzenia, które były wymienione już wcześniej – dwa w jednym!

CZYTAJ DALEJ >>>

1 2