7 ras psów najlepszych dla alergików

Czy są psy, na które nikt nie ma uczulenia? Co tak naprawdę uczula u psa? Jakie rasy są przyjazne alergikom? Oto kilka faktów i parę hipoalergicznych ras.

Źródło: Pixabay

Mówi się o alergii na psią sierść, jednak to nie włosy tak naprawdę alergizują, tylko łuszczący się naskórek psa i/lub jego ślina. Psy oczyszczają się przez lizanie i to ślina właśnie osiada na psiej sierści. Naskórek zaś tworzy tak niewielkie drobiny, że w domowym kurzu dostają się one do naszego nosa i ust.
Niestety nie ma psów, które nie wywołają u nikogo alergii. Niektórzy alergicy reagują kichaniem nawet na psy typu labradoodle (hybryda labradora i pudla, wyhodowana z myślą o alergikach). Są jednak rasy, które bardziej nadają się dla osób ze skłonnością do alergii. Oto kilka z nich:


Pudle
Te inteligentne i towarzyskie psy występują w różnych rozmiarach: dużym, średnim, miniaturowym i toy. Ich sierść nie linieje i cały czas rośnie. Wymaga więc okresowego trymowania. Pudle są popularną rasą psów w Polsce. Więcej o pudlach przeczytasz tutaj

Pudle


Nagi pies meksykański
Rasa ta jest praktycznie pozbawiona owłosienia (zdarzają się włosy na głowie i ogonie). Chociaż nie ma włosów, to należy dbać o jego skórę. Więcej informacjo o rasie znajdziesz tutaj.
Nagi pies meksykański


Komondor

Inaczej węgierski pies pasterski. Ma długi włos okrywowy i delikatny podszerstek. Sierść poskręcana jest w sznury, przypominające dredy. Psów tych wcale się nie czesze, ale trzeba ręcznie rozdzielać dredy. Więcej informacjo o rasie znajdziesz tutaj.
Komondor


Terriery
Niemal wszystkie rasy terrierów nie gubią sierści, np. irlandzki, airdale, foksterier, yorkshire terrier, czeski. Występują w różnych rozmiarach, umaszczeniach i odmiennych temperamentach. Są to jednak pierwotnie psy myśliwskie, o czym dobrze pamiętać. Nawet małe "zabawkowe" yorki mają poważną psią osobowość! Więcej informacjo o terrierach znajdziesz tutaj.

Terrier irlandzki


Maltańczyk
Bichon maltański - bardzo stara rasa psów ma biały, długi i wciąż rosnący włos. Praktycznie nie gubi sierści. Trzeba jednak o nią dbać - czesać, podcinać. Więcej informacjo o rasie znajdziesz tutaj.
Maltańczyk

Puli
Mniejszy brat komondora, również pochodzący z Węgier. Także ma sznurowatą szatę z miękkim podszerstkiem.
Puli 

Grzywacz chiński
Jego włosy pokrywają tylko niektóre części ciała i swoją strukturą bardzo przypominają włos ludzki. Podobnie jak psy meksykańskie, wymagają właściwej pielęgnacji skóry. Więcej informacjo o rasie znajdziesz tutaj.
grzywacz chiński