7 błędów w opiece, które skracają życie psa

Z miłości, z lenistwa albo z niewiedzy. Chcąc dać psu wszystko, co najlepsze, często nieświadomie (a nawet w dobrej wierze!) mu szkodzimy. Bywają błędy nieistotne, są jednak i takie, które mogą odbić się na długości psiego życia. Sprawdźcie, czy popełniacie któryś z nich.

Źródło: Shutterstock

 1. Przekarmianie

Wiadomo, z dobrego serca!  Ukochany pupil może dostawać nawet karmę z najwyższej półki, ale każda - podawana w nadmiarze – szkodzi. Nadwaga, a w jej konsekwencji otyłość, to schorzenia przyczyniające się do wielu poważnych chorób i zdecydowanie obniżające jakość życia. Bo co to za frajda, nie mieć siły na bieganie za piłką? Właściwe wyliczenie dziennej porcji zawsze opisane jest na opakowaniu, a w razie wątpliwości warto zapytać weterynarza.Za dodatkowe kilogramy odpowiadają też kąski z lodówki lub te trafiające prosto ze stołu do psiego pyska. Nie dość, że kaloryczne, tłuste i zbyt mocno doprawione, niektóre mogą być dla czworonoga trujące.

2. Lekceważenie higieny pyska

O zęby trzeba dbać, także o psie! To nie tylko kwestia estetyki (brzydki zapach nie bierze się znikąd), ale i zdrowia. Chore zęby nie bolą wyłącznie człowieka, czworonogi potrafią z tego powodu cierpieć wcale nie mniej od nas. Choroby jamy ustnej są częstą psią przypadłością, która z wiekiem się nasila. Osad, kamień nazębny, resztki jedzenia zbierające się na linii dziąseł powodują stany zapalne i namnażanie się bakterii.  Zaniedbane zęby skutkują również chorobami w zupełnie innych częściach ciała – wymieńmy chociaż choroby serca czy infekcje nerek. Raz na rok warto usunąć kamień profesjonalnie, w gabinecie weterynaryjnym. Na co dzień pomogą specjalne zabawki i karma, które w sposób mechaniczny delikatnie ścierają osad, pasty oraz płyny to zębów.

3. Zaniedbywanie corocznych bilansów zdrowia

Kto lubi wizyty w przychodni? Skoro pies jest okazem zdrowia, można je sobie darować – to częsty mechanizm myślenia. Niestety błędny. Niektóre choroby długo nie dają objawów widocznych gołym okiem, a ich wczesne wykrycie – możliwe jedynie podczas szczegółowego badania – daje większą szanse na skuteczne leczenie. Gwarancją uniknięcia wielu chorób są szczepienia ochronne. O nich też nie zapominajcie!

4. Mała aktywność ruchowa

Powodów jest mnóstwo, choćby takie: za zimno, za gorąco, zbyt daleko do parku… Pies potrzebuje ruchu codziennie. I nie chodzi o truchcik dookoła bloku, ale porządne wybieganie na dużej przestrzeni. Sport to stabilna waga, lepsze samopoczucie i najlepszy upust dla nadmiaru energii. Porzucanie piłki na skwerze dobrze zrobi też opiekunowi.

5. Narażanie na dym papierosowy

Dym szkodzi także zwierzętom, a skutki przebywania w pomieszczeniach, gdzie ktoś pali, są dobrze znane: zwiększone ryzyko nowotworów, problemy z oddechem, choroby płuc. W domu, gdzie są zwierzęta, się nie pali.

6. Zapominanie o ochronie przeciw pasożytom

Pasożyty przenoszą choroby, niektóre zagrażające życiu. Odrobaczanie jest bardzo proste, ale skuteczne wyłącznie wtedy, gdy przeprowadzane regularnie. Warto zadbać też o ochronę przeciw pchłom i kleszczom – tu sprawdzą się specjalne obroże, krople lub przepisane przez weterynarza tabletki.

7. Zezwolenie na wałęsanie się bez nadzoru

Nawet, gdy pies nauczony jest samodzielnie wracać do domu, podczas takich eskapad czyha na niego wiele niebezpieczeństw. Samochody, inne zwierzęta i roznoszone przez nie choroby, pogryzienia – po co kusić los?

 

Inspiracja: www.petmd.com