6 sposobów, jak pomóc psu, który boi się hałasu

Masz psiaka, który za każdym razem szuka schronienia, kiedy słyszy dźwięki, których nie lubi? Kraje Ci się serce na jego widok, kiedy chce się schować, słysząc burzę lub wybuchy petard? Możesz pomóc swojemu pupilowi. Poznaj 6 sposób, jak pomóc psu, który boi się hałasu.

Źródło: Shutterstock

Strach psa ma swoje ewolucyjne uzasadnienie – w końcu od jego reakcji na zagrożenie zależy jego przeżycie. Nic więc dziwnego, że psy bardzo się boją w obliczu stresującej sytuacji, a część z nich bardzo to okazuje. Żeby uniknąć takich sytuacji, możemy zastosować się do kilku poniżej przedstawionych porad.

1. Przyzwyczajaj psa, że hałasy są naturalną częścią życia zarówno ludzkiego, jak i psiego życia

Twój pupil musi zrozumieć, że hałasy mogą nam towarzyszyć na co dzień. Nie przyzwyczaimy do nich swojego psiaka w kilka dni. Trzeba poświęcić temu odpowiedni czas. Najlepiej zacząć od szczeniaka. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, od kiedy pies zamieszkał w Twoim domu, to nie ma sensu przyzwyczajanie go do hałasu w późniejszych latach życia.

Swojego pupila możemy przyzwyczaić na przykład poprzez odtwarzanie dźwięków grzmotu czy huku fajerwerków. Zrób to najpierw cicho i stopniowo coraz głośniej.

 2. Podaj psu leki uspokajające

Trudno przewidzieć pory, kiedy pies mógłby być narażony na nadmierny hałas. Możesz jednak przewidzieć takie uroczystości jak zabawa sylwestrowa. Skonsultuj to z weterynarzem. Nie podawaj leków na własną rękę. Oczywiście leki nie wpłyną na reakcję psa, za to pozwolą doraźnie przetrwać ten czas w mniejszym stresie.

3. Zmień lokalizację legowiska psa

Podczas burzy lub w czasie zabawy sylwestrowej umieść legowisko psa w innym, bardziej cichym miejscu. Najlepiej jeśli będzie to pomieszczenie, w którym nie ma okien. Pod żadnym pozorem nie zamykaj drzwi, aby pies mógł w każdej chwili wyjść.

4. Nie próbuj go uspokoić

Jeśli widzimy, że nasz pupil bardzo się boi – intensywnie ziewa, mruga, drży, ślini się, próbuje się schować w kąt czy ciasne miejsca lub ma jakikolwiek inny objaw, nie próbuj go pocieszać. Głaskanie, przemawianie do niego i próby uspokojenia mogą jedynie pogorszyć sytuację.

5. Zachowuj się normalnie

Patrz punkt 4, a dodatkowo zachowuj się zupełnie naturalnie, jak gdyby nic się nie stało. Tylko nie zwracając uwagi na zachowanie swojego psa, możesz mu pomóc. Reagując na lęk zwierzęcia poprzez tulenie, głaskanie czy uspokajanie mową, upewnisz go tylko, że jest to sytuacja, której trzeba się bać. Jeśli choć raz zareagujesz w taki sposób i będziesz za każdym razem powielać schemat możesz być pewny, że za każdym razem Twój pies będzie bał się jeszcze bardziej. Dlaczego? Ponieważ sam go tego nauczyłeś.

6. Zwróć się o pomoc do specjalisty

Nie czujesz się na siłach, żeby pomóc psu? Nic nie szkodzi. Z pewnością znajdziesz w pobliżu swojego zamieszkania specjalistów – behawiorystów lub terapeutów zachowań. Specjaliści zaproponują stosowne działania, które pomogą Twojemu psu zminimalizować lęk przed hałasem. Wymaga to jednak czasu, jak każda terapia.