5 sposobów na błyskawiczne zepsucie zwierzaka

Humory, niekontrolowane napady agresji, stany lękowe, hałaśliwość - złe psie zachowania, za które winę ponosimy najczęściej my. Dlaczego psi charakter się psuje i jaki mamy na to wpływ?

 

Źródło: pixabay.com

Trudno wymienić jednym tchem wszystkie niepożądane zachowania naszych podopiecznych. Nie biorą się one z naturalnej złośliwości psa czy jego złych intencji. Najczęściej wynikają z błędów popełnionych przez człowieka. W nieświadomy sposób utrwalamy negatywne reakcje karcąc psa za zachowania, które czworonóg przejął od właściciela.

Pies najwięcej uczy się w okresie szczenięcym. To wtedy obserwuje świat, dopasowując zachowanie do działań innych członków stada. Człowiek nagradza destrukcyjne zachowanie albo toleruje agresję? Pies to zapamięta. Ukształtowane w tym czasie postawy i wzorce zachowań są powtarzane przez kolejne lata życia. Niestety – zachowania te łatwo zaszczepić, ciężej wyplenić.

1. Odcięcie od świata

Jednym z głównych powodów problematycznego zachowania dorosłych psiaków jest ich błędna socjalizacja. Pies nie będzie się w przyszłości bał tego, co udało mu się poznać gdy był maluchem.

Właściciele małych psów powinni zatem wystrzegać się nadmiernego izolowania szczenięcia. Jeśli nie jest ono chore oraz pomyślnie przeszło okres szczepień, stopniowo powinno poznawać przestrzeń dookoła. Najważniejsze jednak, aby zapoznać psa z istotami odmiennymi, niż sam właściciel. Pies, który nie poznał w młodości dzieci, osób starszych oraz innych psów, reagować będzie na nie strachem, a z czasem może także agresją.

2. Nagradzanie lęku

Część właścicieli czworonogów ma problemy z odpowiednim reagowaniem na lęk szczekającego malucha. Podobnie jak w przypadku dzieci uważają, że najlepszym wyjściem jest szybkie przytulenie i uspokojenie głaskaniem. Nic bardziej mylnego.

Wystarczy zastanowić się jaki sygnał dajemy psu głaszcząc go. Pieszczotę tą interpretuje on jako pochwalenie go. Tym samym pies zaczyna wiedzieć prawidłowość – przestraszyłem się, zostałem pogłaskany, zrobiłem dobrze! Uważa on wówczas lęk za naturalny stan rzeczy i rośnie na niezrównoważonego psiaka. Brak strachu wobec otoczenia jest ważny z punktu widzenia komfortu psa, ale również bezpieczeństwa osób przebywających koło wystraszonego zwierzaka, który może agresywnie zareagować.

Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

3. Piesku - bój się!

Szczekacz bacznie obserwuje właściciela, kopiując jego emocje i zachowania. Jeśli właściciel lęka się – również i pies będzie czuł strach. Najgorszym, ale i najczęstszym błędem, jest nerwowe ciągnięcie smyczy na widok innego psa lub człowieka. Jeszcze gorzej jeśli nerwowe zachowanie zostaje uwydatnione przez pełne grozy okrzyki i podniesiony głos. Pies dostaje wówczas jasny sygnał, że powinien się bać.

Jak powinien zachowywać się człowiek? Spokojnie i z dystansem. Jeśli pies boi się jakiegoś hałasu, np. koparki, właściciel powinien pokazać wesołość i energicznie przejść obok lub w przypadku bezpiecznych przedmiotów, jak reklamówka – zachęcić psa poznania ich.

4. Złe szkolenie

Źle przeprowadzone szkolenie potrafi zdziałać więcej złego niż brak edukacji. Błędem jest narzucanie zbyt szybkiego tempa nauki czy irytowanie się z powodu braku efektów. Problemem jest często brak klarownych komend oraz niewystarczająco częste powtarzanie ich. Jeszcze gorsze w skutkach jest karcenie psa za zbyt wolne wykonywanie poleceń. Pies zazwyczaj nie rozumie później, dlaczego człowiek go skarcił. Dla psa to jasny sygnał, że nauka nie jest miła, a człowieka należy unikać.

Nie należy również oswabadzać psa, nad którym nie możemy zapanować. Dostaje on wówczas sygnał, że ciągnięcie smyczy skutkuje puszczeniem go luzem, do czego będzie dążył w przyszłości.

Człowiek popełnia często podstawowy błąd w proporcjach komunikatów. Zbyt często mówione jest stanowcze NIE, a jedynie rzadko – chwalenie psiaka. Pies musi słyszeć pochwały („Dobry pies!”), gdy robi coś dobrego, aby utrwalić w sobie dobre zachowania.

5. Ignorowanie agresji

Agresywne zachowanie zwierzaka może mieć swój początek we wcześniejszych niedopilnowaniach. Szczeniak reagujący strachem i szczerzeniem zębów na ludzi czy inne zwierzęta może wydawać się zabawny. Problem rośnie jednak wraz z wielkością malucha. Pamiętajmy także, że każdy pies może zrobić krzywdę – bez względu na wielkość czy rasę. Także mały pies, ubrany w kolorowy kubraczek, ma ostre zęby, które mogą dotkliwie zranić.

Eliminowanie agresji potrzebne jest zwłaszcza w przypadku dzieci, które najczęściej padają ofiarą psich zębów. Pies już od maleńkości musi uczyć się odmiennego zachowania dzieci i przyzwyczajać się do ich żywiołowości. Nauka nie może ominąć także i samych dzieci. Muszą one dowiedzieć się, że pies nie jest zabawką, nie może być przytulany i tarmoszony. Do obcych psów, nawet słodkich i malutkich, nie mogą one podchodzić bez wyraźnej zgody rodzica i właściciela psa.