5 powszechnych mitów o higienie zębów psa i kota

O psie i kocie zęby trzeba dbać, podobnie jak o każdą inną część ciała naszych czworonożnych ulubieńców. Stan uzębienia dużo mówi o ogólnej kondycji i zdrowiu zwierzęcia, a powtarzane od lat fałszywe twierdzenia mogą uśpić naszą czujność. Konsekwencje zaniedbań opiekuna poniesie zwierzę, dobrze więc wiedzieć, co jest prawdą, a co bezrefleksyjnie powielanym mitem.

 

Źródło: Shutterstock

1.       Brzydki zapach z pyska to norma

Fałsz!

Przyzwyczailiśmy się, że zwierzętom, mówiąc dosadnie – śmierdzi z pyska. A tak wcale być nie musi. Co więcej, brzydki zapach nie zawsze wiąże się z kamieniem nazębnym. Może pochodzić z układu pokarmowego (należy wziąć pod uwagę choroby żołądka, przełyku, jelit), a nawet być objawem złego funkcjonowania nerek. I pod żadnym pozorem nie jest zjawiskiem normalnym. Pierwszym zaleceniem jest profesjonalne czyszczenie zębów, kolejnym – gruntowny przegląd (nie tylko pyska!) u weterynarza.

 

2.       Psom i kotom do czyszczenia zębów wystarczają dentystyczne gryzaki i surowe kości

Kolejny mit.

Zacznijmy od psów i kości. Kości są twarde, a rozgryzione – ostre. Są wiec niebezpieczne i dla jamy ustnej, i dla przewodu pokarmowego. Mogą połamać zęby lub boleśnie poranić przełyk. Trudno znaleźć korzyści z gryzienia kości, które przeważałyby wszystkie zagrożenia, jakie ze sobą ta czynność niesie. W przeciwieństwie do kości dentystyczne zabawki – gryzaki są bezpieczne i niektóre z nich rzeczywiście mogą ograniczyć osadzanie się kamienia nazębnego (np. kości ze sznurka, których działanie można porównać do nici dentystycznych), jednak dla higieny pyska to za mało, a żucie samo w sobie nie wpływa na zdrowie zębów i dziąseł.

 

3.       Sucha karma pomaga utrzymać czyste uzębienie

Tak, ale…

Istnieje przekonanie, że jeśli chodzi o zęby naszych pupili, sucha karma jest lepsza niż mokra, ta w puszkach lub saszetkach. Rzeczywiście, chrupki pomagają mechanicznie usuwać kamień nazębny, ale prawda jest taka, że podobną funkcję może pełnić wszystko, co szorstkie. Wybierając karmę dla czworonoga powinniśmy kierować się wieloma przesłankami, nie wyłącznie jej dodatkową funkcją, jaką jest pomoc w zdrapywaniu zanieczyszczeń z zębów.


4.       Wnętrze psiego pyska jest czystsze od ludzkiej jamy ustnej

Następna bzdura.

W ustach człowieka roi się od bakterii, a psia ślina ma magiczna uzdrawiającą moc? Niestety, bakterie mamy i my, i czworonogi. Lepiej więc nie pozwalać na lizanie naszych ran przez ulubionego psa – zamiast przyspieszyć gojenie może to poważnie zaszkodzić.


5.       Nie da się zapobiec chorobom dziąseł i zębów u zwierząt domowych, po co więc się wysilać

Nieprawda.

Podobnie jak twierdzenie, że próchnica prędzej czy później dopadnie każdego człowieka. Najprostsze szorowanie zębów szczoteczką i pastą przeznaczoną dla zwierząt jest tanią i skuteczną profilaktyką przeciw chorobom jamy ustnej u czworonogów. Codzienne (codzienne!) szorowanie pomaga usunąć płytkę nazębną i zapobiec gromadzeniu się osadu.

 

 

 

    


źródło: www.vetstreet.com